Asafetyda – śmierdząca przyprawa z Iranu

asafetyda

Praktycznie każde danie powinno zawierać, choć małą odrobinkę jakiejś przyprawy. Przyprawy dodaje się do większości dań, niezależnie od długości i szerokości geograficznej. W niektórych kuchniach, częściej wykorzystuje się przyprawy ziołowe, a w innych przyprawy warzywne. W bardziej egzotycznych daniach możemy znaleźć ciekawe mieszanki przypraw, jak garam masala czy harrisa. Mniej popularną przyprawą jest również asafetyda. Śmierdząca przyprawa z Iranu nie jest powszechnie stosowana w polskiej kuchni, lecz można ją kupić w sklepie z przyprawami w naszym kraju. Jakie ma właściwości lecznicze? Do jakich potraw można ją dodawać?

Co to jest asafetyda?

Asafetyda to przyprawa, która jest używana w kuchni indyjskiej. Przyprawa jest otrzymywana poprzez ekstrahowanie korzeni i łodygi rośliny leczniczej F. asafoetida. Roślina irańska, a właściwie jej przyprawa z niej przetworzona jest popularna na całym świecie, a szczególnie na kontynencie azjatyckim. Poza wieloma walorami smakowymi, jest ona również skuteczna w leczeniu wielu schorzeń. Pozwala zredukować wzdęcia, pomaga proces trawienia, a także ma pozytywny wpływ na astmę i krztusiec.

Jaki smak ma asafetyda?

Asafetyda ma smak gorzki i ostry. Otrzymywana z korzeni i łodygi irańskiej rośliny służy również jako środek aromatyzujący. Zapach nie jest może być przyjemny, a nazywana jest czarcim łajnem lub smrodzieńcem.

Asafetyda – właściwości

Mocny zapach to niejedyna ciekawostka o asafetydzie. Właściwości przyprawy otrzymywanej z korzeni kłączy to także: fosfor, żelazo, witamina B i karoten. Bardzo ważne jest wykorzystanie tej rośliny w celu terapii uzależnień, ponieważ ma regulacyjny wpływ na układ nerwowy. Działa bardzo dobrze na wzdęcia i jest głównym składnikiem większości proszków wspomagających proces trawienny naszego organizmu. W medycynie naturalnej asafetyda o intensywnych zapachu jest wykorzystywana do leczenia damskich dolegliwości, takich jak: niepłodność, ryzyko przedwczesnego porodu, obfite miesiączki, czy poronienia. Może również obniżać ciśnienie krwi.

Asafetyda – wykorzystanie

Jest używana w kuchni indyjskiej, a także w wielu potrawach z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Dodawana jest do wielu dań wegetariańskich. Wzmacnia i podkreśla smak potraw. Bardzo często stosowana jest do wielu grzybów, ale także idealnie nadaje się do mięsa smażonego lub grillowanego. Jest ona bardzo często składnikiem marynaty, ale także może być jednym ze składników mieszanek przyprawowych. Do jakich dań wykorzystać asafetydę? Nadaje potrawom odpowiedniego smaku i w małych ilościach jest dodawana do curry, czy klopsików. Dodawana jest również do potraw z roślin strączkowych, które są bardzo popularne w Iranie. Popularność asafetydy jest ogromna w Iranie, dlatego badacze z tego kraju postanowili sprawdzić, czy spożywanie tak dużej ilości tego specyfiku jest wskazane. Długotrwałe spożywanie jej może powodować znaczne pogorszenie parametrów związanych z wątrobą i krwią.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*