Barszcz biały a żurek – jakie są różnice?

barszcz biały a żurek

Niektórzy twierdzą, że to samo. Niektórzy, że nie. Ci drudzy mają rację, ponieważ to nie te same zupy – barszcz biały a żurek. Jakie są różnice? Wszystko rozchodzi się o zakwas. W Polsce, znany jest oczywiście żurek wielkanocny, który z jajkiem jest niesamowitym daniem i przysmakiem wszystkich Polaków. Szkoda, że takie danie smakuje tak pysznie, tylko raz w roku. A czym jest barszcz biały? Nie jest on tak znany jak barszcz czerwony, który pochłania się litrami podczas świąt Bożego Narodzenia w grudniu. Zupa na zakwasie ma bardzo dużo wartościowych substancji odżywczych, a co najważniejsze jest bardzo smaczna. Aby stworzyć prawdziwe kulinarne arcydzieło polecamy zrobić zakwas samemu, lecz zdajemy sobie sprawę, że przygotowanie zakwasu może być czasochłonne.

Czym jest barszcz biały?

Barszcz biały to zupa przygotowana na bazie bulionu z kurczaka lub wołowiny, kapusty, ziemniaków, marchwi i koperku. Niewiele osób wie, że barszcz biały to również tradycyjna potrawa wielkanocna. Jest to potrawa staropolska, która jest przygotowywana na wywarze mięsnym, czyli dokładnie tym samym, na którym gotowana jest szynka przed Wielką Nocą. Do środka wrzuca się kiełbasę trochę suszonych grzybów a całość zakwaszamy kwasem ogórkowym lub kapuścianym. Co kto woli! Najczęściej jest on podawany z plasterkami wędzonki, ale także z jajkiem na twardo.

Czym jest żurek wielkanocny?

Żurek wielkanocny to tradycyjne danie, które jest spożywane w wielu częściach świata podczas Wielkanocy. Robi się go przez gotowanie różnych warzyw, mięs i przypraw razem, aby stworzyć aromatyczną i obfitą zupę. Żurek wielkanocny to lżejsza wersja żuru. Jest on przygotowywany na bazie zakwaszanej mąki żytniej, mąki razowej, płatków owsianych, mąki gryczanej lub mąki owsianej. Zabielany jest dużą ilością śmietany. Gotowy zakwas można oczywiście kupić w sklepie bez najmniejszego problemu. Jest on przyprawiany bardzo często majerankiem, czosnkiem, liściem laurowym czy zielem angielskim. Na stole bardzo często ląduje w ogromnym wypiekanym na świeżo chlebie lub dużym talerzu. Stałym dodatkiem jest również jajko, które dopełnia smak tego niesamowitego dania.

Jakie są różnice między barszczem białym a żurkiem?

Jedno jest pewne – żurek i barszcz biały to niesamowite zupy, które uwielbiają Polacy. Obie zupy są niesamowicie pyszne i od lat zajmują ważne miejsce na stole Polaków. Kojarzą nam się z okresem postnym. Ale czym się różni żurek i biały barszcz? Te dwie zupy są zupełnie różne. Głównym punktem zwrotnym, który powoduje to, że nie są to te same zupy jest zakwas. Do żurku dodajemy zakwas wytworzony na mące żytniej, natomiast barszcz biały jest gotowany na bazie zakwasu z mąki pszennej. Co więcej, żurek jest przeważnie bardziej zawiesisty i można w nim znaleźć dużą ilość wędzonki (kiełbasa i szynka), a także najczęściej ma lekko szarawy kolor. Natomiast, barszcz biały jest o wiele lżejszy (podobnie jak barszcz czerwony) i jest białego koloru. Jest gotowany najczęściej na szynce lub białej kiełbasie. Zarówno, barszcz biały i żurek to wielkanocne specjały, które ze swoim kwaśnym smakiem trafią przez żołądek do serca świętujących osób.

Jakie przyprawy do barszczu białego i żurku?

Istnieje wiele przypraw, które można wykorzystać do barszczu białego. Niektóre popularne to sól, pieprz, cebula, czosnek i koperek. Można również dodać inne zioła i przyprawy do smaku. Pamiętajmy, że włoszczyzna nie jest najlepszym wyborem do wszystkich zup, a jej wykorzystanie może sprawić, że każda zupa będzie smakować tak samo. Różnice między żurkiem a barszczem białym na zakwasie są znaczące i można poczuć różnice. Barszcz biały przyprawiany jest bardzo często majerankiem, zielem angielskim, ale także czosnkiem czy liściem laurowym. Poza tym, ważnym składnikiem jest śmietana. Dużo do smaku dodaje kiełbaska i jajko. Żurek wielkanocny doprawimy bardzo podobnie jak barszcz biały. Dodamy do niego pieprz, kminek i wcześniej nam znane ziele angielskie, liść laurowy i majeranek. Nie będziemy mogli zapomnieć o dodaniu jajka.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*