Kutia – co dodajemy do kutii?

co dodajemy do kutii

Kutia jest jedną z najpopularniejszych słodkich potraw wigilijnych w kuchni polskiej. Łączy się z pradawnymi, słowiańskimi potrawami obrzędowymi. To tradycyjne danie kuchni ukraińskiej, rosyjskiej, białoruskiej i litewskiej. Obecnie danie to przygotowywane jest przede wszystkim na wschodzie kraju i w okolicach śląska. Co dodajemy do kutii? Kutia składa się z głównie z pszenicy i maku, a dodajemy do niej migdały, orzechy, miód, bakalie i migdały. Zrobić możemy ją także w wersji bezglutenowej zamiast pszenicy stosując kaszę pęczak. Na wigilijnym stole do kutii polecamy podawać kompot z suszu.

Tradycyjna kutia wigilijna – jak zrobić?

Przygotowanie kutii jest proste, lecz dość pracochłonne — pszenica musi przez jedną noc moczyć się w wodzie, a potrawa najlepiej smakuje dzień po przygotowaniu. Najlepiej zacząć przygotowywać kutię na dwa dni przed wigilią. Pierwszego dnia ziarna pszenicy należy zalać wodą i zostawić na noc. Następnego dnia tak przygotowaną pszenicę należy gotować aż do momentu, aż zmięknie, po czym wodę odlać i zostawić do wystygnięcia. Mak opłukać, sparzyć wrzątkiem i co najmniej dwa razy zmielić w maszynce do mielenia. Całość wymieszać z miodem i pokrojonymi bakaliami. Tak przygotowaną potrawę należy schłodzić, odstawiając do lodówki. Co dodajemy do kutii, aby wzbogacić jej smak? Do przygotowanej potrawy można dodać 3 łyżki likieru Amaretto lub kilka kropli ekstraktu migdałowego. Aby dodać potrawie więcej świątecznego smaku można także dodać do kutii trochę przyprawy do pierników.

Gdzie kupić pszenicę na kutię?

Najważniejszym składnikiem kutii jest pszenica, a stosowana do przygotowania kutii musi być łuskana. Pszenicę łuskaną w okresie adwentu można kupić na rynku oraz w niektórych piekarniach. Trzeba jednak podkreślić, że zależy nam na pszenicy łuskanej, ponieważ zwykłe ziarno nie nadaje się do kutii. Warto też poszukać w gazetkach promocyjnych dużych hipermarketów, ponieważ czasami w okresie świątecznym pszenica łuskana trafia do oferty. Może być też nazywana pszenicą do kutii. Oczywiście można ją także zakupić bez problemów poprzez internet.

Jak gotować pszenicę na kutię

Aby pszenica na kutię była przygotowana do gotowania, trzeba ją najpierw namoczyć w wodzie aż do napęcznienia — minimum przez 6 godzin. Następnego dnia pszenicę odcedzić, zalać ponownie wodą (według niektórych przepisów zaleca się zalać ją wrzątkiem) i gotować aż do miękkości. Tak przygotowaną pszenicę można połączyć z pozostałymi składnikami. Jeśli nie mamy pszenicy łuskanej, to możemy zrobić kutię na bazie kaszy pęczak.

Jak zrobić kutię na bazie kaszy pęczak?

Kutię można przygotować nie tylko na podstawie pszenicy. W tradycyjnej wariacji tej potrawy występuje kasza z pszenicy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować kutię z dostępnej w każdym markecie kaszą jaglaną. Co więcej — jeśli wykorzystamy kaszę pęczak, to kutia będzie daniem bezglutenowym. W tej odmianie kaszę należy przygotować zgodnie z opisem na opakowaniu, po czym skorzystać z poniższego przepisu na najlepszą kutię zastępując pszenicę kaszą pęczak.

Jakie bakalie do kutii?

Próbując przygotować najlepszą potrawę wigilijną, warto zadać sobie pytanie: jakie bakalie należy dodać do kutii, aby smakowała jak najlepiej. Najczęstszym wyborem do kutii są rodzynki i orzechy (szczególnie włoskie i laskowe), ale bardzo dobre walory smakowe można osiągnąć, dodając także suszoną żurawinę, figi, śliwki, morele lub kandyzowaną skórkę pomarańczy.

Kutia najlepszy przepis

Aby przygotować najlepszą kutię najlepiej zacząć ją przygotowywać na dzień lub dwa wcześniej — ze względu na to, że kutia najlepiej smakuje drugiego dnia, jak już wszystkie jej składniki się ze sobą połączą smakowo. Najlepiej ją podawać w salaterkach ze słodką śmietaną. Podawać ją należy na zimno.

Składniki:

  • 150g maku
  • ½ szklanki pszenicy bez łusek
  • ½ szklanki miodu
  • 1 laska wanilii
  • 130 g orzechów, najlepiej mieszanych
  • 60g posiekanych migdałów bez skórki
  • 60g rodzynek
  • 50g kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 4 suszone figi
  • mleko do sparzenia maku

Przygotowanie:

Pszenicę należy dokładnie wypłukać i pozostawić na noc w wodzie, aż do napęcznienia (co najmniej 6 godzin). Mak przepłukać, zalać gorącym mlekiem i pozostawić w garnku do ostygnięcia. Następnego dnia pszenicę odcedzić, zalać co najmniej 2 litrami wody, aby się nie przypaliła i gotować aż do miękkości — w zależności od ziaren może to potrwać od 30 do 90 minut. Wodę należy odlać a pszenicę ostudzić. Następnie należy odcedzić mak, wykorzystując ściereczkę lub ręcznik kuchenny. Jeśli mak nie jest zmielony, to należy go trzykrotnie zmielić w maszynce do mielenia mięsa, wykorzystując drobne oczka. Podprażyć orzechy na patelni bez tłuszczu i pozostawić do ostygnięcia, a później drobno posiekać. Wyciągnąć ziarenka z laski wanilii za pomocą noża poprzez przekrojenie jej wzdłuż. Pokroi ć figi na małe kawałki. Mak wymieszać z miodem i ziarnami wanilii. Mieszając należy po kolei dodawać wszystkie pozostałe składniki kończąc na pszenicy. W zależności od uznania i smaku można dodać więcej miodu. Odstawić do schłodzenia.

Ile kalorii ma kutia?

Kutia jest bardzo dobra nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także ze względu na bogactwo witamin i minerałów. Ziarna zbóż stanowią cenne źródło białka, cynku, żelaza, jodu, selenu oraz witamin z grupy B. Nasiona maku mają bardzo dużo tłuszczu, białka, wapnia, alkaloidów oraz magnezu. Niestety w tej pysznej potrawie znajduje się też bardzo wiele kalorii: każde 100 gram zawiera co najmniej 250 kcal. Aby spalić taką porcję, trzeba by szybko biegać przez 15 minut lub wybrać się na godzinną pieszą wycieczkę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*