Grzyby niejadalne w Polsce – na które grzyby trujące uważać?

grzyby niejadalne

Sezon grzybowy w Polsce trwa. Wiele osób z ogromną chęcią poświęca swoje wolne dni na zbieranie grzybów. Grzybobranie to niesamowita aktywność, w której może uczestniczyć każdy członek rodziny. Wycieczka do lasu i motyw poszukiwania jest niezwykle ciekawy dla małych dzieci, a nieco starsi z chęcią spędzą czas na świeżym powietrzu w lesie. Podczas zbierania grzybów, warto pamiętać o tym, że w lesie możemy znaleźć grzyby niejadalne w Polsce. Na które grzyby trujące uważać, a które lepiej pozostawić w lesie?

Czym są grzyby niejadalne?

Istnieje wiele różnych rodzajów grzybów, ale nie wszystkie z nich są jadalne. Niejadalne grzyby to takie, które nie nadają się do spożycia, ze względu na swoje cechy. Może to być bardzo nieprzyjemny zapach, bardzo ostry smak, zbyt twardy miąższ, ale także mogą one wywoływać ciężkostrawność. Warto nie zrywać ich, ponieważ mogą one być wykorzystane przez mieszkańców lasów (zwierzęta i inne mniejsze organizmy żywe). W atlasie grzybów znajdują się ilustracje z wyglądem grzybów niejadalnych, ale także tych trujących.

Jaka jest różnica między grzybami niejadalnymi i trującymi?

Grzyby niejadalne nie są trujące, ale ich spożycie może spowodować rozstrój żołądka i jelit. Nie mają one w sobie toksycznych substancji, które mogą okazać się niebezpieczne dla życia i zdrowia. Nie warto ich zbierać, ponieważ i tak nie zostaną one przez nas przygotowane w kuchni. Jaka jest różnica między grzybami niejadalnymi i trującymi. Grzyby trujące mogą powodować poważne choroby lub śmierć w przypadku ich spożycia. Praktycznie wszystkie trujące grzyby to grzyby blaszkowe, które są zaliczane do rzędu pieczarkowców. Należy bardzo uważać grzybów z blaszką z zielonkawymi lub białawymi owocnikami. Doświadczenie grzybiarze wiedzą, że bardzo łatwo pomylić pewne okazy, np.: zbierając gołąbki, czubajki czy gąski można je pomylić z muchomorem sromotnikowym, jadowitym lub plamistym.

Na jakie grzyby niejadalne uważać w polskich lasach?

Na terenie polskich lasów można znaleźć bardzo dużo grzybów. Na początku jesieni, grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków. Zanim wyruszymy na grzyby, warto zapoznać się z atlasem niejadalnych grzybów w polskich lasach. Jeśli nie możemy ich zjeść, powinniśmy je zostawić, ponieważ grzyby są niezwykle ważne w ekosystemie lasów, a często są ważnym pokarmem dla zwierząt i innych stworzeń. Najpopularniejsze grzyby niejadalne w Polsce to:

  • aksamitówka złota
  • gąska biaława,
  • zasłonak fioletowy,
  • mleczaj rudy,
  • gołąbek krwisty,
  • łuskwiak rdzawołuskowy,
  • gąska czarnołuskowa,
  • gołąbek lepki,
  • goryczak żółciowy,
  • gąska siarkowa,
  • zasłonak cynamonowy,
  • lisówka pomarańczowa.

Dlaczego nie powinniśmy zbierać grzybów niejadalnych?

Wiele osób myśli, że jeśli grzyb jest niejadalny, to powinno się go zerwać, aby inny grzybiarz nie miał możliwości popełnienia błędu. Nie powinno się tego robić. Dlaczego nie powinniśmy zbierać grzybów niejadalnych? Grzyby odgrywają niesamowicie ważną role w przyrodzie. Pierwiastki mogą krążyć i tym samym uczestniczą w procesach glebotwórczych i ją wzbogacają. Są również smacznym pokarmem dla zwierząt, a niektóre z nich mogą być wykorzystywane do tworzenia antybiotyków. W Polsce występuje, aż 14 tys. gatunków grzybów.

Niejadalne grzyby są blaszkowe i rurkowe – czy aby na pewno?

Niektórzy twierdzą, że niejadalne grzyby są blaszkowe i rurkowe. Czy, aby na pewno tylko te grzyby mogą okazać się niebezpieczne? Borowiki to zdecydowanie najpopularniejszy grzyb do zbierania w Polsce. Niektóre grzyby pomimo ładnie wyglądających kapeluszy, mogą mieć pierścień na gładkim trzonie. Takich grzybów też lepiej nie zrywać. Poza tym, niektóre grzyby blaszkowe są jadalne i uwielbiane przez grzybiarzy. Można do nich zaliczyć kurki czy gąski. Podczas zbierania grzybów lepiej posiadać przy sobie atlas grzybów, aby potwierdzić jadalność grzyba. Poza tym, w każdej stacji sanitarno-epidemiologicznej znajduje się wykwalifikowana osoba znająca się na grzybach. Jeśli nie mamy pewności, lepiej zostawić grzyba.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*