Harrisa – piekielna mieszanka przypraw prosto z Afryki

harrisa

Piekielna mieszanka przypraw Harrisa prosto z Afryki to doskonały sposób na dodanie odrobiny ostrości do potraw. Ta mieszanka zawiera papryczki chili, imbir, czosnek i wiele innych przypraw, które z pewnością sprawią, że Twoje kubki smakowe zaczną mrowieć. Dodaj ją do zup, gulaszu lub jakiegokolwiek innego dania, któremu przydałby się dodatkowy aromat.

Harrisa – pochodzenie mieszanki przypraw

Bardzo pikantna mieszanka przypraw o czerwonym kolorze to Harrisa. Pochodzenie mieszanki przypraw to północne kraje kontynentu afrykańskiego. W północnej Afryce, Harrisa jest wykorzystywana bardzo często przez mieszkańców krajów, takich jak: Tunezja, Libia, Maroko czy Algieria. Co więcej, Ormianie bardzo często wykorzystują Harrisę, a wręcz dodają ją do większości swoich dań narodowych. Na każdym targu w tych krajów można kupić świeżo zmieloną przyprawę. Coraz częściej, można ją otrzymać również pod postacią pasty z Harrisy w tubkach i puszkach.

Mieszanka przypraw harrisa – składniki

Z wielu składników składa się mieszanka przypraw Harrisa. Składniki zawarte w tej przyprawie rodem z Afryki Północnej to:

Przyprawa Harrisa – właściwości

Harrisa to mieszanka wielu przypraw. Połączenie wielu przypraw sprawia, że Harrisa ma wiele właściwości zdrowotnych. Papryka chili, która jest głównym składnikiem ma w sobie bardzo dużą ilość kapsaicyny, która rozgrzewa i działa przeciwzapalnie, a także antynowotworowo. Wpływa ona pozytywnie na ciśnienie krwi w organizmie człowieka. Harrisa ułatwia również trawienie potraw bardzo tłustych. Jest ona polecana szczególnie osobom, które mają problemy z funkcjonowaniem wątroby. To właśnie dodatek kolendry poprawia funkcjonowanie całego układu pokarmowego człowieka. Kmin rzymski pomaga również w zrzuceniu dodatkowych kilogramów, ponieważ pomaga proces spalania tłuszczu.

Harrisa – jakie potrawy można doprawić tą przyprawą?

W Afryce i na Bliskim Wschodzie bardzo popularne jest wykorzystanie Harrisy. Jakie potrawy można doprawić tą przyprawą? Należy pamiętać o tym, że jest to przyprawa bardzo ostra i pikantna. Nie można przesadzić z ilością przyprawy podczas gotowania czy smażenia. Ostrość Harrisy można zmniejszyć przez dodanie oliwy z oliwek. Jest ona stosowana w kuchni tunezyjskiej czy marokańskiej do przyprawiania zup, gulaszów, a także mięs i ryb. Z Harrisy bardzo często tworzone są ostre sosy, a także dipy do dań z kebaba i innych słonych przekąsek. Harrisa to również składnik marynaty do mięsa wieprzowego i drobiu (z połączeniem z jogurtem naturalnym). Bardzo często wykorzystywana jest do kaszy kuskus i makaronów. Jakość i ostrość Harrisy jest uzależniona od świeżych papryczek. Poza tym, Harrisa może zastępować ostrą paprykę i być dodawana do wielu dań, takich jak zupa pomidorowa, szakszuka, a nawet do sosu pomidorowego. Pasta Harrisa wykorzystywana jest również do kanapek i jajek w różnych postaciach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*