Jak odpowiednio przechowywać przyprawy?

Jak odpowiednio przechowywać przyprawy

Przyprawy i zioła nadają jedzeniu niesamowity smak i zapach. Zawsze warto posiadać w kuchni podstawowy zestaw z najpopularniejszych i najbardziej potrzebnych przypraw, dzięki czemu każdy posiłek będzie idealnie doprawiony. Zdarzyć się jednak może, że przyprawy stracą swoje właściwości i po prostu wywietrzeją. By tego uniknąć, warto przechowywać je w odpowiednich pojemnikach. W czym przechowywać przyprawy, by nie straciły one swoich właściwości?

Jak przechowywać przyprawy? 

Bardzo popularnym błędem jest przechowywanie przypraw w foliowych woreczkach lub torebkach, w których są sprzedawane. Niestety opakowania te nie są w pełni szczelne i często sprawiają, że aromat otwartych i niewykorzystanych przypraw ulatuje, a same przyprawy nadają się tylko do wyrzucenia. Dużo lepszym sposobem na przechowywanie ziół jest zakup szklanych lub drewnianych pojemniczków. Wyposażone będą one w szczelne zamknięcia, a często nawet chronić mogą przed działaniem promieni słonecznych. W przypadku drewnianych pojemników należy pamiętać, żeby zawsze trzymać w nich te same przyprawy, ponieważ drewno pochłania zapachy. Można w tym celu wykorzystać naklejane etykiety, co pozwoli uniknąć pomyłek. Nie warto jednak przechowywać olbrzymich zapasów przypraw. Znacznie lepiej kupować je na bieżąco, a w sezonie wykorzystywać świeże uprawy. Pod ręką warto mieć tylko te przyprawy, które często się wykorzystuje.

Zdarzają się jednak przyprawy, które mają specyficzne wymagania. Tak jest z tymi, które zawierają tłuszcze (na przykład gorczyca i gałka muszkatołowa), ponieważ narażone są one na jełczenie. Jednak i temu można zapobiec. Wystarczy trzymać je w szczelnych i przyciemnionych pojemniczkach. 

Coraz popularniejsze stają się całe zestawy składające się z pojemniczków oraz stojaka, dzięki czemu przyprawy stają się także idealnym elementem dekoracyjnym każdej kuchni.

Inne sposoby przechowywania przypraw

Do przechowywania przypraw można wykorzystać także zamrażalnik. Można schować tam korzenie imbiru lub świeżo zebrane zioła, które zachowają swoją świeżość przez długi czas. Można zrobić na przykład kostki z mieszaniny ziół i oliwy, które później dodać można w trakcie gotowania. Inne przyprawy, takie ja pieprz, kminek czy cynamon kupić można w całości i mielić je tuż przed dodaniem do jedzenia. To sprawi, że zawsze będą one perfekcyjnie świeże, a aromat będzie się długo utrzymywał.

Kiedy przyprawy nadają się do wyrzucenia? 

Czasami trzeba jednak wyrzucić posiadane przyprawy, które straciły już swoje walory. Najprościej określić ten moment rozcierając je pomiędzy palcami. Jeśli uwalniają intensywny aromat, są jeszcze dobre. Jeśli proszek jest twardy, a zapach nie jest intensywny, przyprawa nadaje się już tylko do wyrzucenia.

Duża ilość przypraw i ziół w kuchni sprawi, że ta będzie królestwem wyjątkowych smaków i cudownych zapachów. Każda osoba ma jednak swoje przyzwyczajenia i preferencje dotyczące tego, co chętnie wykorzystuje w trakcie gotowania. Warto więc zadbać by nasze ulubione przyprawy zawsze były świeże. Zapewnić to może odpowiedni sposób przechowywania. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*