Jak przyprawić sałatkę? Must have przypraw do warzyw

Must have przypraw do warzyw
Must have przypraw do warzyw

Zioła do sałatek są niezbędne w kuchni – latem to świeża zielenina, a przez cały rok zioła suszone, których aromat uwypukla oliwa i ciekawy dressing. Wiele sałatek i surówek potrzebuje bardziej intensywnego przyprawiania. Stosujemy więc również przyprawy korzenne o bogatym, orientalnym aromacie oraz przyprawy, które nadadzą warzywom ostrzejszy smak – pieprz, ostrą paprykę i czosnek.

Ziołowe przyprawy do sałatek

Smak i aromat wielu rodzajów przypraw z suszonych ziół wydobędziemy najlepiej, jeśli rozrobimy je w oleju. W wielu sałatkach najlepiej sprawdzi się przy tym prawdziwa, dobra oliwa, którą warto aromatyzować ziołami. Samodzielnie przygotowaną ziołową oliwę można też odcedzić, by usunąć nie zawsze przyjemne patyczki, listki i drobne gałązki.

Najlepsze zioła śródziemnomorskie do aromatyzacji oleju to bazylia, tymianek, rozmaryn, oregano, estragon, liście kolendry i cząber. Niektórych z nich, w tym rozmarynu, nie powinno się dodawać do sałatek bezpośrednio ze względu na ich nieprzyjemny gorzkawy posmak. Te bardziej delikatne stosować można także w sosach, np. w sosie majonezowym lub w sosie vinegret. Zimne sosy do sałatek (najczęściej na bazie octu i oliwy) określa się jako dressingi – głównym zadaniem dressingu jest właśnie wydobycie zapachu i smaku przypraw ziołowych.

Klasyczna przyprawa do pomidorów to zwłaszcza bazylia – sprawdza się np. we włoskiej sałatce z pomidorami, czosnkiem i mozzarellą. Suszona jest bardziej intensywna, niż świeża, ale ma nieco uboższy aromat. Cząber to delikatna przyprawa, nadająca się zwłaszcza do świeżej sałaty. Dużo bardziej intensywny jest tymianek, najbardziej uniwersalna i najczęściej stosowana z przypraw ziołowych.

Estragon ma świeży, „roślinny” aromat, który doskonale pasuje do ogórków i cukinii. Często stosuje się go w dressingach na bazie wina oraz w sałatkach warzywnych z rybami. Oregano ma bardzo charakterystyczny aromat, trzeba więc używać go z umiarem. Warto dodać je zwłaszcza do sałatek z makaronem. Mięta, melisa i szałwia to odświeżające zioła, które dominują smak sałatki – sprawdzają się szczególnie dobrze latem, np. w sałatkach z warzywami i szynką parmeńską. Wiele różnych śródziemnomorskich przypraw ziołowych łączą w sobie zioła prowansalskie

Intensywne, aromatyczne przyprawy do warzyw

Sałatki z warzyw gotowanych najlepiej jest przygotować na intensywnym, dobrze przyprawionym bulionie. Przyprawy do warzyw to nie tylko zioła. Niektóre warzywa gotowane, w tym zwłaszcza marchew, seler i pietruszka dobrze komponują się z silnymi i pikantnymi przyprawami korzennymi.  Klasycznym dodatkiem do gotowanej marchewki jest imbir. Orientalnych, korzennych przypraw wymaga też dynia (bardzo modne są zwłaszcza sałatki z dyni makaronowej i piżmowej). Prócz imbiru, może to być gałka muszkatołowa, cynamon, mielone goździki lub anyż.

Do sałatek z ciężkostrawnymi warzywami, a więc warzywami strączkowymi i kapustnymi, stosujemy przyprawy poprawiające trawienie. Należą do nich zwłaszcza kminek i kmin rzymski, a także anyż. W kuchni włoskiej częstą przyprawą do fasoli, soczewicy i ciecierzycy jest szałwia.

Letnie sałatki na bazie jogurtu i śmietany wcale nie muszą być delikatne. W modę wchodzi bułgarska pikantna przyprawa – czubrica. Nowym, ciekawym dodatkiem o bardzo intensywnym aromacie jest ogórecznik, lubiany w sałatkach kuchni tureckiej i greckiej,

Orientalne sałatki z ryżem i mięsem potrzebują przypraw pikantnych – może to być delikatne, jasne curry lub dowolnie wybrana masala (indyjska mieszanka przyprawowa). Sałatka taka będzie efektowna, jeśli ryż zabarwimy kurkumą – kurkuma uchodzi przy tym za szczególnie korzystną dla zdrowia przyprawę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*