Jak samodzielnie zrobić kiszoną kapustę?

Jak samodzielnie zrobić kiszoną kapustę? Robienie kiszonej kapusty

Robienie kiszonej kapusty w domu to prosty sposób na cieszenie się własnymi przetworami. W celu ukiszenia kapusty będziemy potrzebowali białej kapusty, którą możemy poszatkować na cienkie paski za pomocą noża lub robota kuchennego. Gdy kapusta zostanie już poszatkowana, czas rozpocząć proces fermentacji. Umieść poszatkowaną kapustę w dużej misce i dodaj sól, a następnie wymieszaj, aż cała kapusta zostanie pokryta. Umieść osoloną kapustę w szczelnym pojemniku, takim jak słoik lub beczka, a następnie nakryj i przyduś. Proces fermentacji kwasu mlekowego rozpocznie się po kilku dniach od jej przykrycia. Pozwól kapuście fermentować od tygodnia do czterech tygodni w zależności od preferencji smakowych, a następnie ciesz się domową kapustą!

Dla kogo nie jest wskazane jedzenie kapusty kiszonej?

Ostatnio podczas oglądania kilku gal Fame MMA widoczna była skwaszona mina jednej z gwiazd tej federacji. Spowodowane było to tym, że najprawdopodobniej jeden z widzów wydarzenia z trybun wykrzyczał – „Ferrari rekord to wielkie zero”. Sam zawodnik w kuluarach, wydawał się niezbyt zmartwiony tym faktem, a swój wyraz twarzy tłumaczył zjedzeniem kiszonej kapusty przed konferencją. Możemy więc stwierdzić, że spożywanie tej kiszonki jest zasadne, w każdej sytuacji oprócz wydarzeń medialnych. Dla osób z pewnymi przeciwwskazaniami nie jest wskazane spożywanie kapusty kiszonej. Kiszona kapusta to żywność wykonana ze sfermentowanej kapusty i może zapewnić kilka korzyści zdrowotnych, gdy jest spożywana z umiarem. Jednak ze względu na proces fermentacji, ma wysoką zawartość soli, co może powodować problemy dla osób z nadciśnieniem i obrzękami. Dodatkowo, osoby przyjmujące antybiotyki lub leki zobojętniające powinny unikać spożywania kapusty kiszonej, ponieważ leki te hamują wchłanianie witamin B6 i B12, które znajdują się w kapuście.

Kapusta kiszona czy kwaszona?

Kiszona kapusta to tradycyjna fermentowana żywność wykonana z kapusty i soli. W procesie fermentacji powstaje kwas mlekowy, który nadaje kapuście kiszonej charakterystyczny kwaśny smak. Natomiast kapusta kwaszona powstaje w wyniku dodania do kapusty octu, co znacznie przyśpiesza cały proces i nie posiada wszystkich zdrowotnych właściwości, co ta robiona w sposób naturalny.

Jaka kapusta nadaje się do kiszenia?

Jeśli chodzi o kiszenie, istnieje pewien rodzaj kapusty, który jest naprawdę idealny do tego procesu. Ten rodzaj kapusty znany jest jako kapusta biała i łatwo go rozpoznać dzięki dużej główce i białym liściom. Biała kapusta późna lub średniowczesna ma znacznie twardszą konsystencję niż inne rodzaje kapusty, co czyni ją naprawdę idealną do kiszenia. Jest też dość łatwa do znalezienia w większości sklepów spożywczych. Wybierając odpowiedni rodzaj kapusty do kiszenia, należy szukać główek, które są jędrne i ciężkie, bez oznak więdnięcia lub przebarwień.

Jak długo kisić kapustę?

Kiszenie kapusty to stosunkowo prosty proces, który można wykonać w zaciszu własnego domu. Kapustę można umieścić w drewnianej beczce lub słoju, który powinien być utrzymywany w temperaturze 5-15°C. Proces kiszenia polega na fermentacji z udziałem bakterii kwasu mlekowego, które wytwarzają gaz, dlatego pamiętaj, aby zostawić w słoiku trochę miejsca na rozprężenie. Dodatkowo, możesz użyć drewnianej łyżki do mieszania i ubijania kapusty podczas procesu kiszenia, ponieważ pomaga to w równomiernym rozprowadzeniu smaku. W zależności od tego, jak delikatną kapustę preferujesz, czas kiszenia może wahać się od 1 do 4 tygodni. Kiszenie kapusty często zależy od naszych osobistych preferencji i to od nas zależy czy wolimy ją bardziej kwaśną, czy też mało ukiszoną.

Ile soli do kiszenia kapusty?

Jeśli chodzi o kiszenie kapusty, ilość dodanej soli jest ważnym czynnikiem. Sól pomaga zapobiegać rozwojowi złych bakterii podczas procesu fermentacji. Pomaga również w tworzeniu kwasu mlekowego, który nadaje kapuście kiszonej jej charakterystyczny kwaśny smak. Ogólnie rzecz biorąc, na każdy kilogram kapusty użytej do produkcji kiszonej kapusty, należy użyć 20 gramów soli jako punkt wyjścia. Jednakże, ilość użytej soli może się różnić w zależności od osobistych preferencji i tego, jak długo planujesz fermentować swoją kapustę.

Jakie właściwości zdrowotne zawiera kapusta kiszona?

Kiszona kapusta to rodzaj sfermentowanej kapusty, która ma wiele korzyści zdrowotnych. Zawiera probiotyki, które są korzystnymi bakteriami, które mogą pomóc w promowaniu trawienia i wspierać układ odpornościowy. Kiszona kapusta zawiera również witaminę C, potas i błonnik, z których wszystkie odgrywają ważną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*