Jak wykorzystać szałwię i miętę w gotowaniu?

Jak wykorzystać szałwię i miętę w gotowaniu
Jak wykorzystać szałwię i miętę w gotowaniu

Szałwia i mięta to przyprawy ziołowe rzadko stosowane w polskiej sztuce kulinarnej, częściej wykorzystuje się je jako zioła aromatyzujące napoje zimne i gorące. Inaczej jest w kuchni śródziemnomorskiej i bliskowschodniej, w których zioła te należą do najbardziej znanych przypraw. Mięta jest popularna również w kuchni angielskiej, gdyż doskonale pasuje do lubianych w Anglii dań z wołowiny. Odświeżający smak tych ziół pasuje zwłaszcza do dań podawanych latem, w tym sałatek i deserów.

Szałwia i mięta w kuchniach świata

W kuchni greckiej, tureckiej, arabskiej i kaukaskiej mięta stosowana jest przede wszystkim jako dodatek do dań z baraniny i jagnięciny. Tłumi wyrazisty smak mięsa, który nie dla wszystkich jest przyjemny. Często zastępuje się ją silniejszą w smaku szałwią – dodatek szałwii musi być przy tym mniejszy, zbyt duża ilość tego zioła może nadać potrawie nieprzyjemną goryczkę. Najbardziej znanym przykładem, bardzo dziś popularnym także w Polsce, są miętowe sosy jogurtowe do mięs. Warto w ten sposób przygotować domowy gyros lub kebab. Świeżą miętę i szałwię można dodawać również do pulpetów drobiowych lub wołowych, zwłaszcza gotowanych na bulionie. Na Kaukazie i w Azji Środkowej mięta to częsty składnik pierożków – manty, rozpowszechnione także w kuchni rosyjskiej, nie mogą się bez niej obyć. W daniach mięsnych szałwię i miętę zestawia się często z czosnkiem.

To właśnie czerwone mięsa, wołowina i baranina, należą do składników, w których szałwia i mięta sprawdzają się najlepiej. Zestawienie to znane jest również w kuchni angielskiej – jedną z najbardziej znanych, tradycyjnych potraw angielskich jest sos miętowy. Nie powstaje on na bazie jogurtu, ale octu i cukru trzcinowego, do których dodaje się bardzo drobno posiekaną miętę. Sos ten podaje się do dań z pieczonej baraniny, a także do rostbefu.

Tak szałwia, jak i mięta należą do szczególnie zdrowych przypraw, regulujących pracę układu trawiennego, warto dodawać je więc do ciężkich, powodujących niestrawność potraw. W kuchni włoskiej szałwię wykorzystuje się zwłaszcza do dań z fasoli – łatwym w przygotowaniu, a przy tym bardzo efektownym daniem włoskim z szałwią jest fasola w butelce (fagioli al fiasco). Fasolę gotuje się w zwykłej szklanej butelce razem z dużą ilością liści szałwii, czosnkiem i oliwą. Tak przygotowana fasola cechuje się przyjemną, kremową konsystencją. Inna znana potrawa włoska z szałwią to saltimbocca, popularna również w Szwajcarii. Jest to cielęcina zawijana w liście szałwii i suszoną szynkę (prosciutto), marynowana lub nawet gotowana w słodkim winie.

W Niemczech szałwię stosuje się często do potraw z ryb, zwłaszcza tłustych, o wyrazistym smaku. Klasyczne zestawienie w kuchni niemieckiej to szałwia i węgorze, szałwię dodaje się jednak także do łososia i szczupaka, a nawet do sałatek śledziowych.

Szałwia pasuje dobrze również do dań z makaronu, klusek i zapiekanek. We Włoszech podaje się często gnocchi z masłem szałwiowym. Szałwia to doskonały dodatek  nawet do zwykłych zapiekanych ziemniaków (należy ją jednak stosować z umiarem).

Letnie desery i sałatki z szałwią i miętą

Latem szałwia i mięta doskonale komponują się z melonami i arbuzami. Bardzo prosta, trójskładnikowa sałatka z arbuza, mięty i szynki parmeńskiej cechuje się bogatym smakiem. Miętą dekorujemy również schłodzone melony – także do nich warto dodać szynkę parmeńską. Każda letnia sałatka owocowa stanie się ciekawsza i bardziej orzeźwiająca, jeśli dodamy do niej świeżej mięty.

Klasyczna kompozycja mięty i czekolady występuje się w wielu deserach. Lepiej niż świeża mięta sprawdzi się w nich jednak intensywny napar miętowy. Inny sposób wydobycia aromatu mięty w deserach i wypiekach to aromatyzowanie nią oleju lub masła. Na zaprawionym miętą maśle można piec kruche ciasteczka lub brownie, przygotowuje się z niego również miętowe kremy do ciast. Intensywny napar z mięty można natomiast dodać do letniego sernika, uzyskując ciasto o niezwykłej, zielonkawej barwie.

Efektowny, odświeżający deser letni to miętowe lody i sorbety. Ciekawy jest np. sorbet pomarańczowy z miętą – liście mięty i sok świeżo wyciśnięty z pomarańczy zamraża się, a następnie dokładnie kruszy w blenderze. Przygotowany w ten sposób sorbet podaje się w zachowanych połówkach skórek pomarańczy, przez co łatwy w przygotowaniu deser jest bardzo spektakularny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*