Jakie przyprawy do żurku?

przyprawy do żurku

Żurek to staropolska potrawa wielkanocna. Można go podawać z ziemniakami, gotowanym jajkiem, czy też kromką razowego pieczywa. W dniu 23 września 2020 roku na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: Gotowe dania i potrawy pod nazwą: „żur żyniaty/żur żeniaty”. Według różnych źródeł nazwa żur pochodzi od dawnego niemieckiego wyrazu sūr, co oznacza sauer – kwaśny, (s)kisły. Co ciekawe, w niektórych regionach określenia żurek i barszcz biały znaczą to samo. Obecnie Polska jest jednym z nielicznych krajów na świecie (obok Białorusi i części Ukrainy), gdzie możemy go zjeść. Sprzęt AGD z outletu pozwoli na stworzenie w garnku prawdziwej zupy z naszych regionów. Potrzebny będzie jeszcze tylko duży garnek i dobry przepis. Nasze matki od pokoleń gotują tę potrawę według własnych, sprawdzonych receptur. Lekko kwaskowy, pokrzepiający aromat tego wielkanocnego dania zawdzięczamy przygotowanemu wcześniej zakwasowi. Można go wykonać samemu w domu lub kupić gotowy. Do całości dodaje się do różnego rodzaju tajemnicze mieszanki. Jakie przyprawy do żurku będą najlepsze? Należy dodać mix, dzięki któremu uzyska on wspaniały, jedyny w swoim rodzaju smak.

Przyprawy do tradycyjnej wielkanocnej zupy

Przyprawy do tradycyjnej wielkanocnej zupy należy starannie wyselekcjonować. Na przestrzeni lat, przygotowując to klasyczne, polskie danie, bardzo często eksperymentujemy z nimi. Bywa tak, że to one decydują o ostatecznym smaku tego tradycyjnego dania. Istnieją różne szkoły przyprawiania żurku. Oprócz podstawy przepisu, który stanowią zakwas, boczek i kiełbasa, dużą rolę odgrywa także marchew, seler oraz jajko. Wszystko to na końcu należy zwieńczyć odpowiednią ilością przypraw.

Z czego składają się przyprawy do żurku?

Oczywistym jest, iż z przyprawianiem potraw należy postępować powoli. Nie można przesadzić z ilością dodatków, by nie zmieniły one smaku zupy na gorsze. Każdy ze składników należy przemyśleć. Ostateczny skład może pozostać naszą słodką tajemnicą. A więc z czego składają się przyprawy do żurku? Pod uwagę należy na pewno wziąć liście laurowe, ziele angielskie, cebulę, czosnek w proszku, pieprz czarny, świeżo wysuszony majeranek oraz sól. Niektóre źródła mówią też, że przyprawa do żurku lub barszczu białego powinna zawierać bulion na bazie suszonych grzybów. Według własnych potrzeb, można oczywiście dodawać swoje ulubione dodatki.

Przyprawy do żurku- zrób to sam

Nie masz zamiaru kupować gotowych mieszanek, a chcesz stworzyć autorskie przyprawy do żurku? Zrób to sam! Nie jest to nic trudnego. Po kilku razach nabędziesz wprawy i nauczysz się przyrządzać tę jedyną w swoim rodzaju zupę wedle własnych oczekiwań. Do przygotowania mieszanki potrzebna nam będzie łyżeczka czosnku, szczypta świeżo zmielonego pieprzu, łyżeczka soli, dwa ziarna ziela angielskiego, łyżka suszonego majeranku, 3 g cebuli oraz dwa liście laurowe. Wszystko należy starannie wymieszać. Dzięki tym darom natury uzyskamy wspaniały smak i aromat tradycyjnego żurku. Jeśli zupa wydaje nam się zbyt ostra, możemy dodać szczyptę cukru. Jeśli wciąż nie ma odpowiedniego smaku, warto spróbować dodać niewielką ilość octu winnego. 2 łyżki stołowe powinny sprawić, że nabierze on charakterystycznej kwaskowości i zasmakuje każdemu, kto go spróbuje.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*