Przepis i przyprawy do rosołu jakie powinniśmy dodać?

Jakie przyprawy powinniśmy dodać do rosołu
Jakie przyprawy powinniśmy dodać do rosołu

Intensywny, aromatyczny rosół wymaga odpowiedniego doboru przypraw. W klasycznym, tradycyjnym polskim rosole powinny być to raczej przyprawy typowe, stosowane od pokoleń. Na większą oryginalność można sobie pozwolić w rosołach, bulionach i wywarach mięsno-warzywnych pochodzących z innych tradycji kulinarnych. Nieco inne zestawy przypraw stosuje się też w rosole drobiowym, drobiowo-wołowym, wołowym i rybnym. Jakie przyprawy do rosołu powinniśmy dodać?

Przepis na rosół z kury i składniki

Pyszny i łatwy przepis na rosół z kurczaka zaczyna się od doskonałych składników. Aby zrobić ten idealny rosół, będziesz potrzebować:

  • 2 duże marchewki,
  • 1 korzeń pietruszki,
  • kurczak o wadze około 1,5 kg,
  • 1 średnia cebula,
  • pół pora,
  • 1/4 dużego korzenia selera,
  • 2 duże ząbki czosnku,
  • 2 litry wody,
  • natka pietruszki,
  • świeży lubczyk,
  • 2 listki laurowe,
  • 3 ziarna ziela angielskiego,
  • łyżeczka ziaren pieprzu,
  • 2 łyżeczki soli.

Na wstępie włóż do garnka z wodą kurczaka i pozwól mu się gotować. W kolejnym kroku umyj i obierz warzywa, takie jak marchewka, pietruszka, seler, por i czosnek. Następnie umieść je w garnku z ugotowanym kurczakiem. Kolejnym krokiem będzie lekkie podpalenie cebuli na palniku, aby dodać jej dodatkowe walory smakowe. Dodaj resztę przypraw i gotuj przez minimum 90 minut, a najlepiej 2 godziny.

Przepis na rosół z kaczki i składniki

Zrobienie domowego bulionu z kaczki jest łatwe i wymaga niewielu składników. Zacznij od ugotowania całej, oczyszczonej kaczki w wodzie z warzywami, takimi jak marchew, cebula, seler i czosnek. Kiedy kaczka będzie się gotować przez kilka godzin, przecedź rosół do dużej miski i wyrzuć ugotowane warzywa. Aby dodać więcej smaku do bulionu, dopraw go imbirem, suszonymi grzybami, liściem laurowym, a także solą i pieprzem do smaku.

Przepis na rosół wołowy i składniki

Jeśli szukasz aromatycznego przepisu na rosół wołowy, to trafiłeś we właściwe miejsce. Aby go przygotować, zacznij od zrumienienia cebuli z 1 łyżką oliwy w dużym garnku. Do dużego garnka przełożyć wołowinę, odebrane warzywa i zalać je wodą. Dodaj 1 łyżeczkę soli, 1 łyżeczkę czarnego pieprzu, liście laurowe, ziele angielskie, wcześniej zarumienioną cebulę i ząbek czosnku czosnku. Gotować na małym ogniu przez 2/3 godziny, mieszając od czasu do czasu.

Przepis na rosół wegetariański i składniki

Aby rozpocząć pracę nad własnym wegetariańskim bulionem, będziesz potrzebować marchew, seler, pietruszkę, cebulę, ząbki czosnku, por, liść laurowy, ziele angielskie, zieloną pietruszkę, sól i pieprz. Zacznij od wrzucenia do garnka wszystkich warzyw i gotujemy przez co najmniej 90 minut. Dodajemy zioła, przyprawy i gotujemy na wolnym ogniu przez około pół godziny, a następnie odcedzamy pozostałości i nasz wegetariański rosół gotowy.

Przepis na rosół rybny i składniki

Przygotowanie pysznego i pożywnego bulionu rybnego jest proste dzięki odpowiedniemu przepisowi. Zacznij od zebrania niezbędnych składników, takich jak ryba, cebula, seler, marchew, pietruszka, por, liści laurowych, ziaren pieprzu, gałązek pietruszki i soli. Zacznij od opłukania filetów rybnych, aby usunąć nadmiar cząstek. Umieść rybę w dużym garnku i dodaj tyle zimnej wody, aby ją całkowicie przykryć. Dodaj do garnka wszystkie warzywa i doprowadź do wrzenia na dużym ogniu. Po zagotowaniu, zmniejsz ogień z niskiego na średni i pozwól mu się gotować przez 25 minut. Po zakończeniu gotowania, dodaj przyprawy do smaku przed wyłączeniem ognia.

Rosół kcal – ile kalorii ma rosół

Jeśli chodzi o kaloryczność poszczególnych rosołów, różni się ona w zależności od jego bazy.

  • Rosół z kurczaka ma około 45 kcal w 100 g, w zależności od tego, jak jest przygotowany.
  • Rosół z kaczki ma tendencję do bycia nieco wyższym kalorycznie niż rosół z kurczaka i posiada 60 kcal na 100 g.
  • Rosół wołowy zazwyczaj zawiera 100 kalorii na 100 g.
  • Wegetariański rosół zazwyczaj ma między 10 kcal na 100 g.
  • Rybny może mieć do 16 kalorii na 100 g.

Klasyczne przyprawy do rosołu drobiowego

Klasyczne, najczęściej stosowane w kuchni polskiej przyprawy do rosołu to ziele angielskie, liść laurowy i pieprz. Pieprzu nie można pominąć, dodaje się go jednak do smaku dopiero pod sam koniec gotowania – inaczej aromat pieprzu ulotni się. Zawsze należy też stosować do rosołu pieprz świeżo mielony, różnica jest tu bardzo zauważalna. Ziele angielskie i liście laurowe znacznie wzbogacają smak rosołu, nie są jednak uważane za konieczny dodatek. Stosujemy je w niewielkich ilościach, więcej niż kilkanaście ziaren ziela angielskiego może zdominować i zepsuć smak rosołu.

Jakie przyprawy można dodać do rosołu?

W tradycyjnym rosole nie stosujemy kostek rosołowych, które zubażają jego smak. Intensywność rosołu powinna opierać się na długim gotowaniu mięsa, nie trzeba jej sztucznie podkreślać tego rodzaju dodatkami. Jeśli jednak rosół okaże się za mało intensywny, można jednak użyć odrobiny przyprawy rosołowej typu maggi. Intensywność rosołu wzmacnia też suszona włoszczyzna (stosowana łącznie ze świeżą) oraz suszone liście lubczyku. Lubczyk ma smak bardzo zbliżony do przypraw typu maggi i z powodzeniem może je zastąpić.

Do nieco zapomnianej polskiej tradycji kulinarnej należy dodawanie do rosołu anyżu – jeszcze kilkadziesiąt lat temu stosowano go powszechnie w polskiej kuchni. Do tradycji tej warto wrócić, ponieważ delikatny anyżowy posmak jest w rosole niezwykle ciekawy i przyjemny. Współcześnie w miejsce anyżku stosuje się częściej anyż gwiazdkowy. Jest to bardzo silna przyprawa, łatwo więc dodać jej zbyt dużo – na litr rosołu w zupełności wystarczy tylko jedno ramię gwiazdki anyżu.

Tradycyjnie rosół posypujemy przy podawaniu drobno siekaną natką pietruszki – zastosować można też większe gałązki, które jednak są już raczej ozdobą dania, niż przyprawą. Wiele osób nie lubi jednak pietruszki – można ją wtedy zastąpić innymi rodzajami świeżej zieleniny. Oprócz pietruszki, zielenina do rosołu to najczęściej świeży lubczyk. Bardziej oryginalne propozycje to pikantny seler naciowy, rzeżucha, szczypior, koper i świeża kolendra. Świeża i suszona kolendra jest przyprawą bardzo modną, także ona bywa jednak nielubiana przez dzieci.

Czy tymianek do rosołu? Najlepsze przyprawy do rosołów i bulionów

Rosół wołowy i drobiowo-wołowy ma silniejszy smak, niż rosół z kurczaka, wymaga więc również bardziej intensywnego przyprawiania. Dobór przypraw jest podobny, ziele angielskie, lubczyk i pieprz stosujemy jednak w rosole wołowym w większych ilościach. Sprawdzi się także dodanie do rosołu wołowego niewielkiej ilości czosnku lub suszonej cebuli – czosnek nie powinien jednak zdominować naturalnego smaku potrawy. Rosół wołowy można zamiast pietruszki posypać miętą lub szałwią, to bardzo smaczna i zarazem oryginalna propozycja, podkreślająca naturalny smak wołowiny.

Podobnie jak rosół wołowy przyprawiamy buliony z czerwonego mięsa drobiowego, np. z indyka. Do rosołu z kaczki warto dodać małą ilość suszonych borowików. Rosół cielęcy jest szczególnie polecany dla chorych i dzieci. W odróżnieniu od rosołów wołowych, przyprawiamy go bardzo delikatnie – ciekawym dodatkiem będzie w nim cząber, a także tymianek do rosołu. Najlepsze przyprawy do rosołów i bulionów to perfekcyjne połączenie przypraw. Do rosołów rybnych warto dodać przyprawy ziołowe, w tym zwłaszcza estragon. Korzystnie na ich smak wpływa też dodatek soku cytrynowego. W bulionach rybnych zamiast zwykłej soli stołowej warto stosować sól morską, o delikatnym, ale zauważalnym aromacie morza.

Francuskie rosoły typu consommé przyprawia się inaczej, niż polskie rosoły i buliony. Stosuje się w nich bouquet garni, a więc pęczek ziół związanych sznurkiem – to bardzo wygodne rozwiązanie, które warto wprowadzić także w polskich potrawach. Niezwykłe bogactwo przypraw cechuje rosoły w kuchniach azjatyckich. Prosty rosół w stylu orientalnym otrzymamy np. przez dodanie do bulionu imbiru lub galangalu, trawy cytrynowej, skórki limonki kaffir i niewielkiej ilości sosu sojowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*