Kardamon – do czego dodać jedną z najdroższych przypraw świata?

kardamon

Kardamon to przyprawa, którą można dodawać do wielu różnych potraw. Często używa się go w kuchni indyjskiej, ale można go stosować także w innych kuchniach. Kardamon jest bardzo drogi, dlatego należy używać go oszczędnie. Dodając kardamon do potrawy, najlepiej dodawać go pod koniec gotowania, aby jego smak nie był zbyt przytłaczający.

Starożytna przyprawa – kardamon

Przyprawa towarzyszyła ludzkości od wieków. Pochodzi ona z Indii lub Sri Lanki. Cieszy się niezwykle dużą popularnością w południowych regionach Azji, a także na Bliskim Wschodzie. Zbiory tej przyprawy nie są najłatwiejsze, co rzutuje na jej cenę. Kardamon to jedna z najdroższych przypraw świata od razu obok szafranu i wanilii. Poza walorami smakowymi, posiada ona również bardzo dużo właściwości leczniczych, dlatego jest stosowana w medycynie naturalnej. Wykorzystuje się w niej przede wszystkim olejek kardamonowy, który otrzymywany jest z owoców kardamonu.

Jakie właściwości ma kardamon?

Kardamon ma silny, wyjątkowy smak, który można wykorzystać do wzbogacenia słodkich lub pikantnych potraw. W niektórych kulturach jest także stosowany jako tradycyjny lek. Kardamon jest źródłem przeciwutleniaczy i wykazano, że ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Stosowanie kardamonu zdecydowanie pomaga w dolegliwościach związanych z trawieniem. Co więcej, kardamon łagodzi kaszel, wzmacnia odporność, udrażnia zatkane zatoki i jest pomocny przy wielu chorobach dróg oddechowych. Ta niesamowita potrawa jest również źródłem melatoniny, która wspomaga proces leczenia otyłości, a nawet cukrzycy i pomaga w walce z podwyższonym cholesterolem. Według niektórych, kardamon wpływa pozytywnie na potencję, a także odświeża oddech.

Kardamon w kuchni

Kardamon to przyprawa, która jest używana w wielu różnych kuchniach. Ma wyjątkowy aromat, który można wykorzystać do wzbogacenia smaku wielu potraw. Kardamon można stosować zarówno w daniach słodkich, jak i pikantnych. Jest często stosowany w kuchni indyjskiej, a także w kuchni skandynawskiej i bliskowschodniej. Kardamon jest znany z wypieków słodkości, takich jak marcepany, pierniki. Jest ważnym składnikiem napojów świątecznych, takich jak grzaniec, a czasem nawet dodawany jest do grzanego piwa. Kardamon w innych częściach świata jest dodawany również do sałatek owocowych, zup, potraw mięsnych (gulasze, risotto, potrawki z kurczaka), a niektórzy używają go do przyprawiania ryb, choć trudno to sobie wyobrazić. W kuchni indyjskiej wykorzystuje się go jako składnik mieszanki przypraw garam masala i curry.

Kawa z kardamonem

Kawa z kardamonem to rodzaj kawy, którą parzy się właśnie z tą przyprawą. Jest to napój popularny w wielu częściach świata, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie w kuchni jordańskiej, czy kuchni tureckiej. Kawa kardamonowa ma mocny, wyjątkowy smak, który lubi wiele osób. Często podaje się ją z cukrem i mlekiem, a czasami dodaje się do niej przyprawy, takie jak goździki lub cynamon. Jest ona znana również na Półwyspie Indyjskim. Do przyrządzenia tej kawy używa się zielonego kardamonu, który jest palony razem z ziarnami kawowymi (tradycyjna nazwa kawy to gahawa).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*