Koperek – dlaczego warto dodawać koper ogrodowy do posiłków?

koperek

Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez koperku. Dlaczego warto dodawać koper ogrodowy do posiłków? Ma on wiele korzyści zdrowotnych. Koperek jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy i ma właściwości przeciwzapalne. Może również pomóc poprawić trawienie i złagodzić stres. A poza tym, czy ktoś wyobraża sobie niedzielny obiad bez ziemniaków posypanych świeżym koperkiem?

Koperek – co to jest koper ogrodowy?

Odświeżający zapach i korzenny smak to znaki rozpoznawcze koperku. Co to jest koper ogrodowy? Roślina (Anethum graveolens L) to jednoroczne zioło z rodziny selerowatych. Jest uprawiany dla swoich liści, które są używane jako zioło kulinarne, oraz dla swoich nasion, które są używane jako przyprawa. Liście kopru ogrodowego są drobno podzielone i mają miękką, pierzastą strukturę. Kwiaty kwitną między lipcem, a wrześniem i tworzą baldachowate żółte kwiatostany. Sama roślina dorasta do ok. 1,2 metra wysokości.

Koperek – właściwości zdrowotne

Wiele korzyści można czerpać ze spożywania odpowiednich ilości koperku. Właściwości zdrowotne są wymierne, a są to między innymi:

  • wspomaganie pracy jelit – olejki eteryczne pozwalają na wydzielanie żółci i soków trawiennych, które są skuteczne w walce z niestrawnością i wzdęciami.
  • źródło przeciwutleniaczy – pomagają one chronić przed uszkodzeniami komórek. Mogą zmniejszać stany zapalne i są to: flawonoidy, terpenoidy i garbniki.
  • zmniejszenie poziomu cukru we krwi – ekstrakt z kopru pozwala zmniejszyć poziom glukozy (brakuje jednak dokładniejszych badań w tym zakresie).
  • źródło wielu witamin i minerałów – w koperku można znaleźć witaminy: B, C, D, E, K oraz wapń, żelazo, fosfor i sole mineralne.

Czy koperek to koper włoski?

Nie, koperek nie jest koprem włoskim. Koperek jest członkiem rodziny selerowatych podobnie jak, koper włoski, lecz różnią się od siebie tym, że koper włoski to roślina dwuletnia i rośnie dziko w rejonach Basenu Morza Śródziemnego. Kolejną różnicą jest również kształt korzenia i łodygi oraz długość nasion.

Koperek – do czego dodać?

Koperek jest częstym składnikiem wielu potraw, ale może być również stosowany samodzielnie jako przyprawa. Najlepiej dodawać go pod koniec gotowania, aby jego smak nie został przytłoczony przez inne składniki. Koperek dobrze komponuje się z zupami, rybami, ziemniakami i jajkami. Można go również wykorzystać do przygotowania sałatek lub sosów do mięsa. Do czego jeszcze dodaje się koperek? Bardzo popularne jest wykorzystanie go do wszelakich sosów na bazie śmietany lub jogurtu naturalnego, np.: sos tzatziki. Co więcej, bardzo popularne są również napary z kopru ogrodowego. Herbatka ta ma bardzo dobry wpływ na paznokcie, skórę i włosy.

Koper ogrodowy – uprawa

Koperek to zioło, które jest powszechnie stosowane w kuchni. Ma charakterystyczny smak, który można dodać do wielu różnych potraw, dlatego często można spotkać go w ogrodzie lub w doniczce. Właściwości i wartości odżywcze to cecha charakterystyczna dla kopru ogrodowego. Uprawa nie jest wcale trudna. Roślina wymaga słoneczne i ciepłe miejsce. Powinno ono być odsłonięte od wiatru. Zbiory są możliwe po 50 dniach od siewu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*