W państwie Azerbejdżan znajduje się duża liczba atrakcji turystycznych. Stolicą jest Baku. Azerbejdżan ma powierzchnię 86 600 km2, a liczba ludności to 7 830 764. Gęstość zaludnienia to ok. 90 os/km2. Azerbejdżan jest państwem, który opiera się w większości na produktach dostępnych w górskich rejonach. Kuchnia jest mieszanką wpływów tureckich oraz perskich i jest niezwykle wszechstronna. Posiada bardzo intensywny aromat co jest znakiem rozpoznawczym kuchni azerskiej. Przyprawy kuchni azerskiej to przeważnie przyprawy ziołowe, ale także korzenne. I są one wykorzystywane bardzo chętnie przez kucharzy z tej części Kaukazu.
Przyprawy kuchni azerskiej
Przygotowywanie potraw jest bardzo ważne w Azerbejdżanie. Istnieje wiele naczyń, które są używane do przygotowywania poszczególnych dań. Kuchnia Azerbejdżanu cechuje się bogatym wykorzystaniem przypraw, takich jak: szafran, sumak, tymianek, kolendra i bazylia. Są to najpopularniejsze przyprawy kuchni Azerbejdżanu. Przyprawy są dodawane do potraw w dużych ilościach, tak aby podkreślić smak. Przyprawy są bardzo mocno wyczuwalne w azerskiej odmianie pilawy, która jest bardzo popularna w tej części świata.
Kuchnia azerska
Kuchnia Azerbejdżanu jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Przepisy kulinarne bardzo często opierają się na składnikach, które są dostępne w obrębie państwa. W kuchni, stosuje się najczęściej mięso baranie. Poza tym Azerowie jedzą chętnie wołowinę, drób, a także ryby. Ze względu na wpływy arabskie, w Azerbejdżanie trudno jest znaleźć potrawy z wieprzowiny. Tradycyjne potrawy tej kuchni to: dolma, pilaw i adżika. Kuchnia azerska obfituje również w warzywa, a najpopularniejszymi są pomidory, bakłażany i papryka. Nie możemy jednak zapominać o słodyczach, a także napojach. W Azerbejdżanie popularne są sorbety, a także czarna herbata i typowa dla Azerów woda z jogurtem, czyli ajran. Gdy uda nam się zostać zaproszonym do domu w Azerbejdżanie, prawdopodobnie zostaniemy poczęstowani herbatą oraz porcją dżemu.
Potrawy kuchni azerskiej
Kuchnia Azerbejdżanu to zrównoważona mieszanka wpływów wschodnich i zachodnich. Kraj ten znajdował się pod panowaniem wielu imperiów, w tym perskiego, osmańskiego, rosyjskiego i sowieckiego. Odzwierciedleniem tego są takie potrawy, jak chelo kebab, czyli danie z ryżu i grillowanej jagnięciny lub wołowiny. Inne popularne potrawy to pilaw, czyli pilaw z ryżu, warzyw i mięsa, szaszłyki, czyli grillowane mięso na szpadkach, a także dolma, czyli danie z ryżu znane również w kuchni greckiej, czy kuchni tureckiej.