W państwie Holandia znajduje się duża liczba atrakcji turystycznych. Stolicą jest Amsterdam (konstytucyjna), Haga (administracyjna). Holandia ma powierzchnię 41 526 km2, a liczba ludności to 16 418 246. Gęstość zaludnienia to ok. 395 os/km2. Holandia kojarzy się nam wszystkim z wiatrakami, pięknymi tulipanami i oczywiście rowerami. Ale nie zapominajmy, że po rowerowej przejażdżce trzeba coś zjeść, a naprawdę wiele może nam zaoferować kuchnia holenderska. Przyprawy kuchni holenderskiej są zasługą podróży holenderskich statków w przeszłości. Potrawy są najczęściej bardzo proste i szybkie do przyrządzenia.
Przyprawy kuchni holenderskiej
W kuchni holenderskiej używa się bardzo wielu różnych przypraw. Do najbardziej popularnych należą: sól, pieprz, kminek, gałka muszkatołowa, imbir, goździki i cynamon. Są to najpopularniejsze przyprawy kuchni holenderskiej, które są używane do przyprawiania wielu tradycyjnych dań holenderskich. Dania są często jednogarnkowe i niezwykle smaczne.
Kuchnia holenderska
Kuchnia holenderska jest zazwyczaj obfita i sycąca, z naciskiem na mięso i ziemniaki. W holenderskiej kuchni można znaleźć również wiele ryb, które są sprzedawane nie tylko w okolicach wybrzeża, lecz także w głąb kraju. Ryby są świeże, dzięki ogromnemu systemowi kanałów, który łączy całą Holandię. W kuchni holenderskiej często używa się nabiału – wiele potraw zawiera ser lub mleko. Kuchnia holenderska jest raczej niezbyt wyszukaną kuchnią i nie znajdziemy w niej takich wykwintnych dań jak w kuchni francuskiej czy włoskiej. Holendrzy uwielbiają sery (gouda, edam, maasdammer), które mogli by jeść bez końca. Niezwykle ważne są też frytki, które są często dodawane do każdego posiłku. Kiełbaski frikandel lub krokiety ziemniaczane są pyszną przekąska na targach w całej Holandii.
Potrawy kuchni holenderskiej
Holandia jest znana z wielu różnych rodzajów żywności. Do najpopularniejszych potraw kuchni holenderskiej należą: Stamppot, czyli danie przyrządzone z tłuczonych ziemniaków i różnych warzyw, takich jak marchew, jarmuż i cebula. Często podaje się ją z kiełbasą lub bekonem. Innym pysznym daniem jest Erwtensoep, czyli gęsta zupa z zielonego groszku, szynki i boczku. Zazwyczaj podaje się ją z chlebem. Hitowym daniem jest Hutspot, czyli potrawa z tłuczonych ziemniaków, hutspot zawiera marchew i cebulę. Często podaje się ją z rookworst (wędzoną kiełbasą). Naleśniki Pannenkoeken to duże i cienkie naleśniki, które można podawać bez dodatków lub z różnymi dodatkami, takimi jak jabłka, ser czy bekon.