W państwie Jordania znajduje się duża liczba atrakcji turystycznych. Stolicą jest Amman. Jordania ma powierzchnię 92 300 km2, a liczba ludności to 5 460 265. Gęstość zaludnienia to ok. 59 os/km2. Kuchnia z Jordanii przypomina bardzo mocno kuchnie sąsiednich państw, lecz warto ją spróbować, będąc w Jordanii. Nutka lokalnej specyfiki będzie również czymś, co pozwoli rozróżnić kuchnię jordańską. Przyprawy kuchni jordańskiej mają ogromny wpływ na wiele potraw w tym regionie świata. Są niezwykle ważne przy gotowaniu wielu potraw, ale także pieczywa czy deserów.
Przyprawy kuchni jordańskiej
Kuchnia jordańska cechuje się bogatym wykorzystaniem przypraw, takich jak: curry, chili i sól. Są to najpopularniejsze przyprawy kuchni jordańskiej. Do wielu potraw dodaje się wiele również wiele ziół. Wykorzystuje się je również do tzw. arabskiej pizzy, czyli manakish. Bardzo często podawana jest z sezamem, tymiankiem i wieloma innymi ziołami. W kuchni jordańskiej często wykorzystuje się przyprawy i zioła, takie jak kminek, kardamon, goździki i mięta.
Kuchnia jordańska
Kuchnia jordańska to tradycyjny styl przygotowywania potraw pochodzący z Jordanii lub powszechnie stosowany w tym kraju. Jest to zróżnicowana i bogata kuchnia, która zawiera wpływy z różnych kultur, w tym arabskiej, tureckiej, perskiej i zachodniej. W kuchni jordańskiej można znaleźć wiele różnych rodzajów potraw i smaków. Do podstawowych składników należą ryż, chleb, jagnięcina, kurczak i warzywa. Jedzenie w Jordanii jest niesamowite i warte polecenia. Na samym początku może przypominać inne kuchnie bliskiego wschodu, ale każdy posiłek jest unikatowy, a Jordańczycy w gotowanie wkładają wiele serca.
Potrawy kuchni jordańskiej
Wycieczkę do Jordanii można spokojnie zaplanować i wiedzieć, że nie poczujemy głodu ani przez moment. Absolutnym hitem jest oczywiście hummus, czyli pasta z ciecierzycy. Najczęściej podawany jest z dodatkiem pasty sezamowej (tahini), a także z sokiem z cytryny, czosnkiem, solą i oliwą ze świeżych oliwek. Poza przekąskami, czyli mezze, bardzo ważne są dania główne. W Jordanii poza przystawkami, bardzo ważne jest mięso z baraniny i jagnięciny, z którego przygotowany jest shish kebab, czyli grillowane mięso z przyprawami na patyczkach. Znany jest również lokalny kebab, czyli shawarma. Najpopularniejszą i narodową potrawą kuchni jordańskiej jest mansaf. Ogromny stos mięsa z baraniny z dodatkiem sosu z fermentowanego jogurtu (jameed), a całość uzupełnia ryż na cienkim pieczywie. Przy pieczywie nie możemy również zapomnieć o picie i falafelach. Co ciekawe, do stołu z przystawkami serwuje się również sałatki, a oczywiście Beduini kochają herbatę, a ta jest tu niezwykle smakowita.