W państwie Mołdawia znajduje się duża liczba atrakcji turystycznych. Stolicą jest Kiszyniów. Mołdawia ma powierzchnię 33 843 km2, a liczba ludności to 4 439 502. Gęstość zaludnienia to ok. 131 os/km2. Wino, to pierwsze co przychodzi nam na myśl. I tak w Mołdawii jest świetne wino, które jest wizytówką kuchni mołdawskiej. Przyprawy kuchni mołdawskiej są znane większości ludzi z tej części Europy i są dodawane do najpopularniejszych potraw Mołdawii. Jedną z nich jest mamałyga, chociaż chyba najpopularniejszym daniem jest placinta, który jest symbolem kuchni z Mołdawii.
Przyprawy kuchni mołdawskiej
Kuchnia mołdawska cechuje się bogatym wykorzystaniem przypraw, takich jak: czosnek, szczypior i tymianek. Są to najpopularniejsze przyprawy kuchni mołdawskiej. Czosnek wzmacnia naczynia krwionośne, a także jest odpowiedzialny za procesy krążenia krwi w organizmie. Tymianek jest również wykorzystywany w wielu kuchniach świata, na przykład w kuchni włoskiej. Na ukształtowanie się kuchni mołdawskiej miały wpływ kuchnie: grecka, rzymska, a także turecka i ukraińska. Poza dużym wykorzystaniem przypraw, Mołdawianie jedzą sporo mięsa (wołowiny i wieprzowiny), a także ziemniaków i kapusty.
Kuchnia mołdawska
Kuchnia mołdawska jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Tradycyjne potrawy tej kuchni to: placinty, pielmieni i mamałyga. Kuchnia mołdawska jest tradycyjną kuchnią Mołdawii. Stanowi ona mieszankę kuchni ukraińskiej, bałkańskiej, a także gruzińskiej. Dania są zwykle przyrządzane z wieprzowiny, wołowiny lub kurczaka, a także z warzyw i grzybów. Będąc w Mołdawii warto wybrać się do sieciówki z tradycyjnym i lokalnym jedzeniem La Placinte. Można w niej znaleźć potrawy mołdawskie od tych serwowanych na śniadanie, aż po kolację (nie zapominając o deserze).
Potrawy kuchni mołdawskiej
Narodowa kuchnia mołdawska jest podobna do pozostałych kuchni państw z tej części Europy. Najpopularniejszą potrawą kuchni mołdawskiej jest placinta. Jest to odpowiednik burka pochodzącego z Bałkan lub chaczapuri z Gruzji. Tradycyjny mołdawski placek może być podawany z farszem (mięso, czy ziemniaki), a także z bryndzą. Placinta może być spożywana w ciągu śniadania, obiadu, a także jako dodatek do jedzenia. Mamałyga jest kolejnym daniem, które jest znane w całej Mołdawii. Jest to mix kaszki kukurydzianej ze skwarkami, bryndzą i śmietaną. Tak jak mamałyga jest znana w Rumunii, tak samo pielmieni są znane na Ukrainie. Pielmieni to ręcznie lepione pierożki z mięsem, a są gotowane w rosole. Do wszystkich dań warto spróbować mołdawskiego wina, które jest chlubą mieszkańców Mołdawii.