W państwie Armenia znajduje się duża liczba atrakcji turystycznych. Stolicą jest Erywań. Armenia ma powierzchnię 29 800 km2, a liczba ludności to 3 326 448. Gęstość zaludnienia to ok. 112 os/km2. Jest to jedna z bardzo starych kuchni świata i liczy sobie już ponad 3 tys. lat. Większość potraw musi być przygotowana przez bardzo długi czas, co sprawia, że przygotowanie ich nie jest takie łatwe, ale za to smak, to coś co przemawia za kuchnią ormiańską. Przyprawy kuchni ormiańskiej to w szczególności gorczyca, liście laurowe czy sumak. W większości przypadków, przyprawy to mały dodatek, a dania opierają się na lokalnych i świeżych produktach z lokalnych rejonów Armenii.
Przyprawy kuchni ormiańskiej
Kuchnia ormiańska cechuje się małym wykorzystaniem przypraw, takich jak: gorczyca, liście laurowe i papryka ostra. Są to najpopularniejsze przyprawy kuchni ormiańskiej. Są one dodawane w małych ilościach do dań. O wiele częściej do zakwaszania potraw używa się owoców, które wykorzystuje się niezwykle często w daniach. Ormianie spożywają bardzo dużo produktów z pszenicy: kasza bulgur, kasza manna czy semolina. Ważne jest także wykorzystanie roślin strączkowych, takich jak ciecierzyca, soczewica czy fasola. Jeśli dania są przyprawiane, używa się najczęściej świeżych ziół, a te suszone są używane w okresie zimowym.
Kuchnia ormiańska
Kuchnia ormiańska jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Tradycyjne potrawy tej kuchni to: lawasz, dolma i lahmacun. Dużo potraw jest opartych na mięsie. Najczęściej używana jest jagnięcina, a rzadziej wołowina. Ormianie spożywają również ryby, a do wielu potraw przygotowują farsz. Wykorzystywana jest również kolendra. Bardzo często wykorzystuje się bakłażany oraz chleb (lawasz). Armeńska brandy jest też ogromną dumą tego narodu. Produkowana od pokoleń jest jednym z najlepiej sprzedających się alkoholi poza granicę Armenii.
Potrawy kuchni ormiańskiej
Najpopularniejszą potrawą kuchni ormiańskiej jest harissa, czyli gulasz z pszenicy i mięsa. Jej przygotowanie zajmuje bardzo dużo czasu, ale jest niezwykle pożywna i jest spożywana podczas większości świąt. Kulinarną Armenię można poczuć również, zajadając się dolmą. Jest to tradycyjne danie z mielonego mięsa, które jest owinięte w liście winogrona (taki ormiański gołąbek). Kuchnia Armenii to także wykorzystanie takich owoców, jak morele, pigwy, wiśnie czy czereśnie. Potrawą powstałą w ciężkich czasach jest chasz, czyli zupa ormiańska, którą gotuje się całą noc. Jej głównym składnikiem jest wołowina, a spożywa się ją z lawaszem.