W państwie Rumunia znajduje się duża liczba atrakcji turystycznych. Stolicą jest Bukareszt. Rumunia ma powierzchnię 238 391 km2, a liczba ludności to 22 271 839. Gęstość zaludnienia to ok. 93 os/km2. Rumunia to całkiem spory kraj na mapie Europy. Inne kuchnie miały ogromny wpływ na kształtowanie się kuchni rumuńskiej. Przyprawy kuchni rumuńskiej dodają wiele smaku narodowym potrawom. Bardzo ciekawe jest to, że wiele dań rumuńskich występuje w ościennych państwach pod innymi nazwami. Dania są najczęściej bardzo proste, treściwe, a przeważnie również tłuste. Gotowi na kulinarną przygodę w Rumunii?
Przyprawy kuchni rumuńskiej
Kuchnia rumuńska cechuje się bogatym wykorzystaniem przypraw, takich jak: kminek, cebula, czosnek, lubczyk i papryka. Są to najpopularniejsze przyprawy kuchni rumuńskiej. Kuchnia ta bardzo wiele zawdzięcza wpływom kuchni francuskiej i włoskiej, do której wydaje się być najbardziej zbliżona. Na tym terenie, spuściznę pozostawili po sobie Turcy, co również ma odbicie w wielu potrawach, gdzie gołym okiem można zauważyć podobieństwo do kuchni tureckiej.
Kuchnia rumuńska
Kuchnia rumuńska to wyjątkowa mieszanka smaków bałkańskich i śródziemnomorskich. Zróżnicowany krajobraz tego kraju zapewnia obfitość świeżych produktów, mięs i nabiału. Rumuńskie potrawy są zazwyczaj obfite i sycące, dzięki czemu doskonale nadają się na zimowy posiłek. W Rumunii zjada się bardzo dużo mięsa, ale ryby też są wybierane przez lokalną ludność. Bardzo wiele potraw jest prażonych na ruszcie. Kuchnia ta cechuje się również wykorzystaniem wielu warzyw, które świetnie łączą się z mięsem: sałata, fasolka, marchew czy groszek.
Potrawy kuchni rumuńskiej
Kuchnia rumuńska jest różnorodną mieszanką potraw pochodzących z kilku tradycji, z którymi się zetknęła, ale zachowuje też swój własny charakter. Kuchnia rumuńska często opiera się na mięsie (zwłaszcza wieprzowinie i wołowinie), warzywach i produktach mlecznych. Istnieje potraw kuchni rumuńskiej, ale do najpopularniejszych należą:
- Sarmale, czyli roladki z kapusty wypełnione mięsem (zwykle wieprzowiną) i ryżem.
- Zacusca, pasta lub dip z bakłażana, papryki, pomidorów i cebuli.
- Papanași – smażone kulki z ciasta, które tradycyjnie podaje się z kwaśną śmietaną i dżemem.
- Mititei lub mici – grillowane kiełbaski z mielonego mięsa.
- Ciorbă de burtă – zupa z flaków.
Bardzo ważne są również wyroby piekarnicze, takie jak covrigi (precle), pască (rodzaj sernika) i cozonac (słodki chleb zwykle wypełniony orzechami, kakao i/lub owocami).