W państwie Turcja znajduje się duża liczba atrakcji turystycznych. Stolicą jest Ankara. Turcja ma powierzchnię 780 580 km2, a liczba ludności to 68 109 469. Gęstość zaludnienia to ok. 87 os/km2. Turcja to nie tylko kebab. Falafel, hummus, baklava i kawa turecka to tylko część bogactwa, jakim dysponuje kuchnia turecka. Przyprawy kuchni tureckiej to coś, co nadaje fantastyczny smak i aromat każdej potrawie. W Turcji zakazane jest spożywanie wieprzowiny, a z posiłkami nie należy się spieszyć. Przed każdym posiłkiem podawana jest przystawka, czyli meze, chociaż taka przystawka to często mogłaby wypełnić miejsce głównego dania.
Przyprawy kuchni tureckiej
Kuchnia turecka to mieszanka wpływów azjatyckich i europejskich. Turcja jest ogromnym krajem, który ma dostęp do Morza Śródziemnego, graniczy z kontynentem europejskim, ale także bardzo blisko jej do Egiptu czy Izraela. Kuchnia turecka cechuje się bogatym wykorzystaniem przypraw, takich jak: cynamon, papryka, pietruszka, czarny pieprz, kminek i mięta. Są to najpopularniejsze przyprawy kuchni tureckiej. Większość potraw składa się z mięsa i warzyw. W nadmorskich częściach Turcji spożywa się zdecydowanie więcej ryb i owoców morza, natomiast w głąb lądu dania mają charakter mięsny, a także wykorzystywanych jest dużo warzyw. Niektórzy porównują kuchnię turecką do kuchni indyjskiej, ze względu na podobne potrawy mięsne i desery, lecz wydaje mi się, że kuchnie są na tyle odmienne i bogate, że nie powinno się ich porównywać.
Kuchnia turecka
Kuchnia turecka jest mieszanką kuchni tureckiej, arabskiej i perskiej. Duży wpływ wywarło na nią Imperium Osmańskie, które rządziło nią przez ponad sześć wieków. W skład kuchni wchodzą potrawy pochodzące z wielu kultur i regionów, takich jak Grecja, Rosja, Azja Środkowa i Bałkany. Kuchnia turecka jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Tradycje kulinarne są również ważne. Jedną z nich jest zasada, że przystawki powinno spożywać się rękoma, a nie sztućcami. Niektóre restauracje specjalizują się wyłącznie w przygotowywaniu jednego dania kuchni tureckiej. W większych miastach, jak Istambuł czy Ankara można spotkać punkty gastronomiczne serwujące tylko zupy lub tylko falafele.
Potrawy kuchni tureckiej
Bez cienia wątpliwości, najpopularniejszą potrawą kuchni tureckiej jest kebab. Jest on znany na całym świecie, a dziś najczęściej jest przyrządzany z baraniny, wołowiny lub jagnięciny. Kolejnym bardzo znanym daniem są kotleciki z ciecierzycy lub bobu, czyli falafel (stosowany jest jako zamiennik pity w kebabie). Jest to wegetariańska przekąska Turków. Börek to tureckie pierożki z mięsnym farszem mięsnym, warzywnym lub serowym. Popularna przekąska wśród obywateli Turcji. Kolejnym przysmakiem, bez którego ciężko wyobrazić sobie turecką kuchnię jest hummus, czyli pasta z ciecierzycy. Stosuje się ją do wielu dań lub służy do smarowania pieczywa. Potrawa, niegdyś danie biedoty, a dziś jedna z najpopularniejszych zup to Mercimek Çorbası, czyli zupa z soczewicy. Jeśli chodzi, o desery to króluje baklava, a także jogurt ayran.