Makiełki lub makówki śląskie – przepis

Makiełki lub makówki śląskie - przepis

Makiełki lub makówki śląskie to tradycyjne polskie ciasto pochodzące z regionu Śląska. Na pierwszy rzut oka ta potrawa nie zachęca do jej spróbowania, ale jest to obowiązkowe danie na świątecznym stole. Potrawa ta przygotowywana jest w wersji na słodko, a samą słodycz daniu zapewni miód oraz duża ilość bakalii. Makiełki są zazwyczaj podawane jako element uroczystego posiłku lub przekąski i są chętnie spożywane przez wielu Polaków w okresie świątecznym. Stały się one symbolem Śląska i jego kultury.

Makówki śląskie – historia i tradycja

Śląskie makowce to tradycyjne deser regionu śląskiego w Polsce. Stanowią one część kultury śląskiej od wieków i są popularne do dziś. Wyrabiane są z mielonego maku, sucharków, miodu i gorącego mleka. Pochodzenie śląskiego makowca jest kwestią sporną, uważa się, że tradycja wigilijna śląska jest starsza niż na innych ziemiach polskich. Marek Szołtysek zaznaczył w swojej książce pod tytułem Kuchnia Śląska – Jodło Historia Kultura Gwara, że makówki należą do pięciu tradycyjnych potraw wigilijnych, które od 150 lat przygotowuje się na Śląsku. Dziś makowce śląskie są nadal ukochaną tradycją regionu i można je znaleźć w wielu lokalnych piekarniach na tym terenie, w okresie świątecznym.

Jakie składniki użyć na makówki śląskie

Makówki to niezbyt skomplikowane danie, które każdy z nas będzie w stanie przygotować. Potrawa najczęściej podawana jest w misce, a masa makowa przekładana jest moczonymi w gorącym mleku sucharkami. Oto składniki, które potrzebujemy do stworzenia tego dania:

  • 100 g maku mielonego,
  • pół litra mleka,
  • 25 gramów masła,
  • około 25 gramów miodu w zależności od słodyczy, jaką chcemy uzyskać,
  • 25 gramów orzechów włoskich,
  • 25 gramów migdałów,
  • 25 gramów orzechów laskowych,
  • 25 gramów rodzynek,
  • 25 gramów suszonej żurawiny,
  • około 100 g sucharków,
  • pół szklanki gorącego mleka,
  • 1 łyżeczki miodu,
  • kilka migdałów i orzechów do dekoracji.

Makówki śląskie – prosty przepis

Makówki kluski to tradycyjne polskie danie, które jest łatwe do wykonania i pyszne. Ze względu na proste przygotowanie często gości na naszych stołach w wigilijną wieczerzę. Mielony mak należy zalać litrem mleka w dużej misce. Następnie dodać masło, miód oraz wszystkie bakalie, a jeśli nie lubimy dużych kawałków możemy je posiekać. Całość przekładamy do garnka i gotujemy przez około 20 minut co jakiś czas, mieszając naszą masę, która powinna zgęstnieć. Gorące mleko mieszamy z miodem. Do kilku mniejszych misek nakładamy naprzemiennie gorącą masę makową i zamoczone w mleku z miodem sucharki. Wierzch naszego dania dekorujemy według własnych preferencji, możemy na przykład przyozdobić makówki migdałami, orzechami lub wiórkami kokosowymi. Po wystudzeniu umieszczamy przygotowane danie do lodówki i podajemy następnego dnia.

Jakie właściwości mają makówki śląskie

Głównym składnikiem makówek jest mak, który posiada dużą ilość tłuszczu oraz błonnika. Natomiast jest bogaty w dużą ilość witamin, które są cenne dla naszego organizmu. Posiada między innymi potas, wapń, fosfor, żelazo oraz liczne witaminy. Te wszystkie substancje pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, pracę serca, nerek i mięśni. Makówki posiadają również dużo orzechów i rodzynek, które również są cenne dla naszego organizmu. Warto więc sięgnąć po to danie, szczególnie wtedy kiedy zostało przygotowane własnoręcznie i wiemy, jakich składników możemy spodziewać się w środku.

Ile kalorii mają makówki śląskie

Makówki mimo, dużej liczby witamin, posiadają również dużo kalorii, wszystko za sprawą orzechów i miodu, które podbijają kalorie tego świątecznego dania. Wychodzi na to, że w 100 gramach makówek śląskich możemy znaleźć około 250 kalorii. Nie jest to bardzo dużo, ale jeżeli zależy nam kaloryczności dania warto zwrócić na to uwagę. Jeśli chodzi o zawartość tłuszczu, znajdziemy tu 10 gramów. Danie posiada 7 gramów białka oraz 30 gramów węglowodanów. Zachęcamy do stworzenia przepisu samemu co z pewnością pozwoli na ucięcie jego kalorii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*