Orzechy arachidowe – jakie właściwości mają fistaszki?

orzeszki arachidowe

Fistaszki zalicza się do roślin strączkowych. Orzech ziemny pochodzi prawdopodobnie z Ameryki Południowej. Popularne fistaszki są dostępne w naszym kraju bez większego problemu. Ich przewagą nad pozostałymi orzechami jest fakt, że mają najwięcej białka ze wszystkich orzechów. Poza pysznym smakiem, ten produkt spożywczy jest bogaty w prozdrowotne właściwości i posiada wysoką zawartość wartości odżywczych. Najlepiej spożywać je bez dodatku cukru i soli, będzie to wtedy bardzo zdrowa przekąska. Poza wspomnianym białkiem, tłuszcze i witaminy to składnik orzechów arachidowych. Jakie właściwości mają fistaszki? Czy każdy z nas może je spożywać?

Orzechy arachidowe – właściwości odżywcze

Orzeszki ziemne to rodzaj orzechów drzewnych, które pochodzą z Ameryki Południowej. Są one popularnym artykułem spożywczym w wielu częściach świata i są znane ze swoich właściwości odżywczych. Orzeszki ziemne są dobrym źródłem białka, błonnika, witamin i minerałów. Zawierają kwasy tłuszczowe, które są uważane za zdrowe tłuszcze. Orzeszki ziemne zawierają również fitochemikalia, czyli związki pochodzenia roślinnego, które mają właściwości zdrowotne. Dużą ilość witaminy z grupy B (B3) i E posiadają orzechy arachidowe. Właściwości odżywcze są zapewnione poprzez wiele mineralnych składników: magnez, potas, żelazo, miedź i cynk. Poza tym, orzeszki to również kwasy fenolowe, fitosterole, alkaloidy, koenzym Q10 czy flawonoidy. Orzeszki to również źródło argininy, która poprawia sprawność seksualną, koncentrację i wspomaga pamięć.

Orzeszki arachidowe – kobiety w ciąży

Kiedy kobiety w ciąży jedzą orzeszki ziemne, może to pomóc w ochronie ich dziecka przed rozwojem alergii w późniejszym życiu. Orzeszki ziemne są dobrym źródłem białka i innych składników odżywczych, więc mogą być zdrową częścią diety kobiety w ciąży. Jednak kobiety, które mają alergię na orzeszki ziemne lub są zagrożone jej wystąpieniem, powinny unikać jedzenia orzeszków ziemnych w czasie ciąży. Ważne jest to, aby spożywać produkty, jak najmniej przetworzone pod postacią orzeszków arachidowych. Kobiety w ciąży powinny mieć zdrową dietę, która zapewni wszelkie wartości odżywcze dla dziecka. Zarówno podczas ciąży, jak i w czasie karmienia piersią.

Orzeszki arachidowe – dzieci

Orzechy ziemne to ulubione jedzenie dzieci. Są małe, okrągłe i mają słodki smak, który dzieci kochają. Ziemne orzechy są często spożywane jako przekąska, ale można je również wykorzystać w przepisach na ciasteczka, ciasta i inne desery. Warto wprowadzać je do diety powoli, ponieważ nie zawsze dla najmłodszych będą dobre orzeszki arachidowe. Dzieci mogą wykazywać objawy, które jednoznacznie stwierdzą, że mają alergię na orzechy. Mogą to być: biegunka, szorstka i sucha skóra, kolka, wysypka na twarzy czy ulewanie.

Orzeszki arachidowe – zastosowanie

Orzechy ziemne są popularnym pożywieniem na całym świecie. Mogą być spożywane samodzielnie jako przekąska lub wykorzystywane w różnych przepisach. Masło orzechowe jest częstym składnikiem wielu amerykańskich potraw, a orzeszki ziemne są często wykorzystywane w kuchni azjatyckiej. Bardzo często można zobaczyć prażone orzeszki pakowane w 100 g opakowaniach. Zdecydowanie warto kupować produkty, które są przetworzone w jak najmniejszym stopniu. Orzeszki arachidowe prażone są bardzo popularne zarówno jak orzeszki arachidowe w czekoladzie. Produkty te są bogate w kwas foliowy, witaminę B3 czy niacynę. Jeśli wybieramy ten produkt, starajmy się wybrać prażone bez soli.

Orzeszki arachidowe w kuchni

Orzeszki arachidowe są rodzajem rośliny strączkowej, która jest często używana w kuchni. Mogą być używane w różnych potrawach, takich jak stir-fry, curry i zupy. Orzechy zawierają wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych. Jako źródło białka mogą wspomagać przyrost masy mięśniowej. Warto jeść i spożywać orzechy w formie nieprzetworzonej, a można je dodawać do omletów białkowych czy owsianki. Pamiętajmy, aby przeterminowane orzechy wyrzucać, ponieważ mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*