Pieprz syczuański – aromatyczna przyprawa kuchni chińskiej

pieprz syczuański

Pieprz syczuański to przyprawa, którą wytwarza się z wysuszonych owoców żółtokrzewu pieprzowego. Ma charakterystyczny smak i aromat. Jest używany w wielu chińskich potrawach. Pieprz ten można znaleźć zarówno w całości, jak i w postaci sproszkowanej, przy czym ta ostatnia jest bardziej powszechna. Nie jest to jednak do końca pieprz, ponieważ jego smak jest pikantny z lekką nutą cytryny. Znany wszystkim pieprz czarny różni się znacząco od pieprzu syczuańskiego. Aromatyczna przyprawa kuchni chińskiej jest jedną z najpopularniejszych w domostwach największego kraju na świecie. W Państwie Środka jest on dodawany niemal do każdej przyprawy.

Pieprz syczuański – roślina

Pieprz pochodzi z prowincji Syczuan w Chinach. Jak rośnie pieprz syczuański? Roślina, która wytwarza tę pikantną i cytrusową przyprawę to żółtokrzew pieprzowy. Roślina osiąga do 3 metrów wysokości. Ma owalne liście i wytwarza małe, białe kwiaty. Sam pieprz syczuański jest otrzymywany z suszonych łupin owoców, które są następnie bardzo drobno zmielone. Aktualnie, roślina rośnie głównie na kontynencie azjatyckim oraz północnoamerykańskim. Głównymi producentami są takie państwa jak Chiny czy Japonia. Inna nazwa żółtokrzewu pieprzowego z rodziny roślin cytrusowych to także „toothache tree”, czyli drzewo na ból zębów. Inną właściwością, którą posiada ta roślina jest możliwość łagodzenia bólu zębów.

Jaki smak ma pieprz syczuański?

Pieprz syczuański to przyprawa o pikantnym, lekko cytrynowym smaku. Stosowany jest w wielu potrawach i można go znaleźć w niektórych rodzajach kuchni chińskiej. Jaki smak ma pieprz syczuański? Spożycie powoduje mrowienie w ustach. Dla wielu może być podobny do ostrego smaku chilli. W naturalnej wersji jest on też nieco cytrynowy. Na rynkach europejskich, można znaleźć pieprz syczuański z dodatkiem anyżu, imbiru i soli. Inną nazwą, pod którą kryje się pieprz syczuański to także przyprawa kolczasty jesion. A sam smak jest tak interesujący, że wyemigrował z Chin i z powodzeniem jest dodawany do wielu potraw na całym świecie.

Czy pieprz syczuański to pieprz chiński?

Pieprz z Syczuanu nie jest teoretycznie pieprzem, ale ze względu na podobny smak jest tak często nazywany. Ale, czy pieprz syczuański to pieprz chiński? Jest to jedna nazwa dla przyprawy, która wizualnie przypomina pieprz. Obie nazwy określają tę samą przyprawę. Bardzo często używa się wymiennie dwóch nazw. W Chinach, pieprzu syczuańskiego używa się również w lecznictwie. Przyprawa posiada właściwości lecznicze, które mają działania antybakteryjne, antygrzybiczne, a także pomaga dojść do siebie po chorobie. Zażywana jest również podczas przeziębienia, ponieważ niweluje wysoką temperaturę ciała podczas gorączki. A jej wpływ jest pozytywny na pracę wątroby.

Do jakich potraw stosować pieprz syczuański?

Pieprz syczuański to przyprawa, która może być używana w wielu różnych potrawach. Jest on często stosowany w kuchni azjatyckiej. Do jakich potraw stosować pieprz syczuański? Można go znaleźć w takich potrawach, jak Mapo Tofu, Kung Pao Chicken i Sichuan Beef. Jeśli chodzi o inne kuchnie świata, to w Korei jest on dodawany do zup rybnych. Przyprawa, która jest wytwarzana z żółtodrzewu pieprzowego jest też wykorzystywana na dużych wysokościach. W To właśnie tą przyprawą doprawiane są farsze do pierożków w Nepalu, Tybecie i wysokich Himalajach. Na indonezyjskich wyspach, pieprz syczuański wykorzystywany jest w sosie sambal. W Polsce jest on coraz częściej dodawany do wielu potraw. Pieprz syczuański najlepiej nada się podczas przyprawiania dań na bazie ryżu i warzyw. Można go wykorzystać również do zup oraz sałatek. Ze względu na swoje walory smakowe, polscy kucharze dodają go podczas marynowania potraw oraz smażenia potraw z grilla. Niektórzy z nich, „ubierają” swoje potrawy w zróżnicowane ziarenka przyprawy, aby nadać im ładnego wyglądu. Pamiętajmy, że sama przyprawa jest bardzo ostra, a do potrawy wystarczy niewielka szczypta.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*