Przepis na faworki – najlepsze domowe chrusty, lepsze niż z cukierni

Przepis na faworki

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem podczas karnawału nie może zabraknąć na naszym stole pączków i faworków. Idealnym dniem do smażenia tych przysmaków jest Tłusty Czwartek, który zbliża się wielkimi krokami. Faworki lub jeśli ktoś woli chruściki, to idealny pomysł na domowy przysmak, który smakuje lepiej niż w jakiejkolwiek cukierni. Jest to wschodnioeuropejski przysmak tradycyjnie podawany w Tłusty Czwartek, znany również jako chrust lub anielskie skrzydła. Zrobienie własnych faworków jest proste i od razu możemy cieszyć się chrupiącą teksturą tych złocisto-brązowych pasków smażonego ciasta. Przepis wymaga jedynie kilku składników. Niżej przedstawiamy dokładne instrukcje, dzięki którym, trudno będzie komukolwiek oprzeć się Twoim domowym faworkom!

faworki kcal – ile kalorii ma faworek?

Jedna porcja faworków (100 gramów) zawiera 511 kilokalorii, z około 9 gramami białka, mniej niż 50 gramami węglowodanów i ponad 30 gramami tłuszczu. Pojedynczy faworek to odpowiednik 87 kilokalorii i 5,5 grama tłuszczu. Jeśli jednak nie chcemy przesadzać ze zbyt dużą ilością tłuszczu i kalorii, możemy zdecydować się na faworki dietetyczne, które również są pyszne i pozwolą ograniczyć zbędne kalorie. Te chruściki w wersji light należy przygotować na bazie mąki pełnoziarnistej, a zamiast śmietany wybrać jogurt naturalny.

Przepis na faworki – składniki

Faworki to tradycyjne polskie ciasto, które jest smażone na głębokim tłuszczu. Te lekkie, zwiewne smakołyki są idealne na każdą okazję, od świąt po rodzinne spotkania. Przepis na Faworki jest dość prosty i wymaga jedynie kilku składników. Wystarczy przygotować:

  • 400 gramów mąki pszennej tortowej, 
  • 150 gramów kwaśnej śmietany 18%,
  • 4 żółtka dużych jajek,
  • łyżka masła,
  • około 1/4 szklanki cukru pudru,
  • szczypta soli,
  • 500 ml oleju do smażenia.

Łatwy przepis na domowe chrusty

Faworki to pyszna przekąska i idealny przysmak na każdą okazję. Jeśli szukasz łatwego przepisu na zrobienie chrustów w domu, to przedstawiamy ci szybki i prosty przepis.

Łączenie składników:

Na początek połącz w jednej misce składniki potrzebne na ciasto, czyli mąkę, szczyptę soli, łyżeczkę cukru pudru, łyżkę masła, kwaśną śmietanę oraz żółtka. Następnie należy zabrać się za wyrabianie ciasta na nasze faworki. Ciasto powinno wyjść elastyczne i zwarte. Warto zostawić ciasto na godzinę w misce i przykryć ręcznikiem, aby odpoczęło. Ciasto, które odpowiednio odpocznie nie będzie kurczyć się podczas wyrabiania.

Wyrabianie ciasta:

Kolejnym krokiem jest kolejne wyrabianie ciasta, które może trwać nawet kilka minut, Jest to bardzo ważny krok, ponieważ pozwoli nam na odpowiednie napowietrzenie ciasta na faworki. Kiedy ciasto jest już idealnie gładkie należy zabrać się za rozwałkowanie go na gruby placek, a następnie złożyć, na pół. Ten proces należy powtórzyć kilka razy, w celu wtłoczenia do ciasta jak największej ilości powietrza. 

Formowanie faworków:

Po odpowiednim napowietrzaniu ciasta należy je podzielić na trzy części. Pierwszy kawałek musimy rozwałkować bardzo cienko na suchym i czystym blacie. Używając noża, pokrój placek na paski nie większe niż 2,5 cm i nie dłuższe niż 10 cm. W środku każdego prostokątnego kształtu zrób małe nacięcie. Chwyć jedną stronę i wywiń przez środek. W ten sposób uformujesz pierwszą turę smakołyków.

Smażenie faworków:

Do szerokiego garnka wlej olej i ustaw średnią moc palnika. Kiedy olej będzie odpowiednio nagrzany wrzuć do niego wykonane wcześniej faworki. Olej powinien osiągać temperaturę od 170 do 180 stopni. Warto zwrócić uwagę, aby nie wkładać zbyt dużej liczby faworków na raz, ponieważ chruściki będą rosły w garnku. 

Kruche faworki – jak je smażyć?

Doskonałe faworki są delikatne, chrupiące i leciutkie. Przy dobrym wykonaniu nie powinny być tłuste. Przedstawimy wam kilka sposobów na smażenie chruścików, które sprawią, że będą przepyszne.

  • Pierwsza zasada, którą zaznaczyliśmy już wcześniej to smażenie faworków w temperaturze nie większej niż 170 stopni i nie mniejszej niż 180 stopni Celsjusza.
  • Warto zadbać o odpowiednią czystość i sprawność patelni, na której smażymy nasze przysmaki.
  • Należy również zwrócić uwagę na olej, którego zdecydujemy się użyć, warto aby był o wysokim punkcie dymienia.
  • Kolejny krok to kontrola stopnia rozkładu tłuszczu.
  • Ostatnim ważnym aspektem jest nie przepełnianie patelni, dlatego warto, żeby stosunek żywności do tłuszczu wynosił 1:10. Pozwoli to zapobiec zbyt mocnemu obniżeniu się temperatury tłuszczu i faworki nie będą chłonąć go za dużo. 

Jak podawać faworki i z czym je jeść?

Faworki można jeść na ciepło lub na zimno, bezpośrednio po przyrządzeniu, lub kilka godzin po. Jeszcze następnego dnia mają wspaniały smak. Aby uzyskać najlepsze wrażenia, faworki warto połączyć z pyszną kawą i ciekawymi alkoholami. Stanowią nieodparty słodki przysmak podczas spotkań towarzyskich lub gdy wpadasz do znajomych na kawę. Najczęściej podawane są posypane cukrem pudrem lub bez niczego. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. 

Skąd wzięły się faworki?

Faworki, albo chrusty, chruściki dawniej także kreple. Zgodnie ze zwyczajem, okres karnawału to czas smażenia faworków, czyli chrupiących smakołyków. Te pyszne ciastka to przysmaki pochodzące z Litwy i Niemiec. Mają kształt zbliżony do złożonej kokardki lub wstążki, stąd polska nazwa pochodzi od francuskiego – faveur – oznaczającego wąską jedwabną wstążkę. Wielu językoznawców jest zdania, że nasze pyszne „faworki” mają podobne pochodzenie co „faworyta”, które oznacza kochankę, metresę. Jest to ktoś pożądany i apetyczny, a jak wiemy można określić tak również nasze słynne faworki. Inna z opowieści głosi, że słowo „faworki” wywodzi się z poznańskiej piekarni Fawor, której pracownicy podobno po raz pierwsi przygotowali te pyszne ciasteczka. Chruściki spożywane są najczęściej w czasie karnawału, tłustego czwartku lub na ostatki. Wyrabiane są z ciasta zbijanego i smażone jak pączki. Co ciekawe z tego samego ciasta co faworki, wykonywane są róże karnawałowe. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*