Skąd pochodzi curry? Przyprawa z dalekich krańców świata

Przyprawa curry

Przyprawa to składnik potrawy, którego nie stosuje się w dużych ilościach, raczej do poprawy smaku. Głównym celem jest sprawienie by potrawa była bardziej wyrazista bądź aromatyczna. Niektóre z przypraw zmieniają nieco wygląd całego dania. Przyprawy są jednymi z najdroższych produktów spożywczych, choć często tego nie odczuwamy, ponieważ kupujemy je na gramy. Jedną z najbardziej znanych jest żółta przyprawa. Skąd pochodzi curry? Przyprawa z dalekich krańców świata dotarła do Europy z Półwyspu Indyjskiego. W Indiach jest ona wykorzystywana od tysiącleci. Wywodzi się z południowo-wschodniej Azji i stanowi część tradycyjnego indyjskiego stylu kuchni. Bardzo często inny obszar to inne połączenie przypraw. A więc przyprawa może smakować różnie w zależności od regionu, w którym jest sporządzana.

Czym jest i skąd pochodzi przyprawa curry?

Curry może być postrzegana dziś dwojako. Pod nazwą curry może kryć się danie bardzo pikantne, które wywodzi się z kuchni indyjskiej. Może być też mieszanką przypraw, a czym dokładnie jest przyprawa curry? Oczywiście jest używana w kuchni indyjskiej bardzo często. Zazwyczaj składa się z kurkumy, kminu rzymskiego, kolendry, imbiru, czosnku, chili w proszku, kozieradki i gorczycy. Przyprawa jest bardzo często dodawana do kurczaka w sosie curry. Może być łączona z mleczkiem kokosowym podczas podawania różnych potraw. Nie można mylić również liści curry z drzewa Bergera koenigii z przyprawą w postaci proszku. Liście mają cytrusowy smak i są często dodawane do potrawy curry, która jest znana już nie tylko na Półwyspie Indyjskim.

Przyprawa curry – pochodzenie

Curry to mieszanka przypraw, która jest używana w wielu różnych rodzajach kuchni. Smak curry może różnić się ze względu na pochodzenie. Najczęściej w jej skład wchodzą: kurkuma, kolendra, imbir, pieprz, goździki, kardamon, kminek i jeszcze kilka innych. Słowo curry pochodzi od tamilskiego słowa „kari”. Portugalczycy, którzy przybyli w te rejony w poszukiwaniu drogich przypraw, takich jak kardamon, goździki czy czarny pieprz, natknęli się na lokalne danie – gulasz. Był on przyrządzany z kokosem oraz bardzo pikantny. Przybyszom brakowało słowa, którym mogliby opisać to danie i tak właśnie powstało słowo curry. Dziś, słowo curry jest znane jako danie kuchni indyjskiej lub przyprawa curry. Pochodzenie przyprawy to wynalazek Brytyjczyków. W XVIII wieku, próbowali oni stworzyć mieszankę przypraw, która miała przypominać specjał kuchni indyjskiej.

Przyprawa curry – zastosowanie

Curry nie jest jednolitą przyprawą. Jest to mieszanka wielu przypraw z niezwykle szerokiej gamy smaków, dzięki czemu jej smak staje się naprawdę niepowtarzalny. Przyprawę curry dodaje się do wielu potraw, w tym między innymi: ryżu, warzyw i mięsa. W restauracjach indyjskich można spotkać głównie trzy rodzaje tej przyprawy: curry żółte, zielone i czerwone. Najczęściej spotykana jest żółta odmiana przyprawy curry. Zastosowanie tej przyprawy jest ogromne. Można nią przyprawiać większość dań z ryżem. Bardzo często wykorzystywana jest do kurczaka, a czasem nawet jako przyprawa do ryb. Co więcej, bardzo popularne jest curry z warzywami, a także można nią przyprawić zupy, sałatki czy nawet krewetki. Dania curry są znane na całym świecie, choć nieco różnią się smakiem. Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji zasmakować dań z curry, koniecznie to zmień.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*