Przyprawa garam masala – co wchodzi w skład tej mieszanki przypraw?

Przyprawa garam masala - co wchodzi w skład tej mieszanki przypraw?

Jest to dość kontrowersyjny temat, ponieważ zależy to od autorskiego pomysłu jak również regionu Indii, z którego ta mieszanka ziół oraz przypraw pochodzi. Nie ma dokładnie określonej receptury garam masali, więc co wchodzi tak naprawdę w jej skład? Składniki, które najczęściej możemy w niej spotkać to:

Przyprawa ta ma raczej pikantny smak ze względu na obecność pieprzu cayenne, natomiast domieszka kolendry zapewnia jej delikatnej nuty. Za sprawą goździków i cynamonu mamy wrażenie, że posiada ona nieco korzenny posmak. Mieszanka tych przypraw jest najczęściej dodawana dopiero pod koniec gotowania i jest jedną z najważniejszych przypraw stosowanych do dań mięsnych oraz warzywnych w kuchni Hinduskiej.

Przygotowanie przyprawy garam masala

Sekret podczas tworzenia tej niezwykle aromatycznej i bogatej w składniki odżywcze mieszanki ziół tkwi w tym, że wszystkie przyprawy z wyjątkiem gałki muszkatołowej są prażone na suchej patelni a następnie pojedynczo mielone za pomocą młynka bądź moździerza. Jak więc przygotować przyprawę? Na rozgrzaną wcześniej patelnię wsypujemy kmin, kolendrę, pieprz kolorowy, kardamon, goździki oraz cynamon. Przez około 15 minut zajmujemy się mieszaniem przypraw, żeby się nie przypaliły. Listki laurowe dodajemy dopiero w połowie prażenia, a gdy zakończy się ten proces wsypujemy wszystko do moździerza, dodajemy gałkę i trzemy wszystkie składniki na proszek. Po zmieleniu możemy poczuć, że jej niezwykle aromatyczny zapach, który nie jest spowodowany tylko odpowiednim doborem składników ale również dużym udziałem jest tu samo jej przygotowanie. W sklepach, również możemy spotkać mieszankę tych przypraw, natomiast nie zastąpi to aromatu i smaku przyprawy wykonanej samodzielnie w domowym zaciszu.

Jakie zalety dla zdrowia posiada przyprawa garam masala?

Mieszanka przypraw garam masala nie posiada jednolitej receptury, tak wiec jej zastosowanie zdrowotne będzie różnić się w zależności od przepisu. Przez liczbę przypraw, które wchodzą w jej skład, posiada szerokie zastosowanie w walce z zapobieganiem poważnych chorób. Tak więc dodawanie tej indyjskiej przyprawy do różnego rodzaju potraw, jest dobrą alternatywa dla naszego zdrowia. Niektóre z jej działań leczniczych to:

  • Usprawnienie metabolizmu – ze względu na swoje właściwości rozgrzewające, zwiększa się nasza temperatura ciała, co wpływa na nasz metabolizm i tym samym zapobiega gromadzeniu się toksyn w organizmie.
  • Regulacja ciśnienia krwi – przez dodanie do mieszanki kardamonu , który jest jednym z podstawowych składników, możemy regulować ciśnienie krwi i tym samym poprawić pracę naszego serca.
  • Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka – wychodzi na to, że wszystkie ze składników, które są zawarte w przyprawie garam masala w pewnym stopniu mają wpływ na przeciwdziałanie nowotworów, jednakże najcenniejszym składnikiem będą w tym przypadku goździki.
  • Zapobieganie cukrzycy – okazuje się, że spożywanie cynamonu w codziennej diecie pomaga nam w naturalny sposób obniżyć poziom poziom cukru we krwi oraz zapobiega rozwijaniu się poważniej choroby jaką jest cukrzyca.

Wykorzystanie przyprawy garam masala w kuchni?

Zioła garam masala idealnie sprawdzą się podczas przygotowania dań kuchni Indyjskiej. Najczęściej spotkamy ją w daniach takich jak: rogan josh, murg kari oraz pakistańskiego pulao. Mimo, że w kulturze Indii, ta mieszanka przypraw jest dodawana prawie do każdej potrawy, żeby poprawić jej smak, doskonale sprawdzi się również w naszej tradycyjnej kuchni. W kuchni Polskiej garam masale wykorzystujemy najczęściej do marynaty mięsa, sosów oraz sałatek. Dodanie jej do różnego rodzaju zup w okresie jesiennym i zimowym, nada im rozgrzewające właściwości, jak również orientalny posmak co z pewnością poprawi ich smak i aromat. Mimo, że przyprawa ta ma szerokie zastosowanie, duża ilość osób nigdy wcześniej nie słyszała o jej właściwościach i zastosowaniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*