Przyprawy do bigosu. Jakich przypraw użyć do bigosu z kapusty?

przyprawy do bigosu

Bigos to potrawa składająca się z duszonej kapusty oraz siekanego mięsa. Jest to klasyczna potrawa kuchni Polskiej jak i Litewskiej. Bigos zalicza się do jednej z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych dań w Polsce. Jego popularność wynika z kilku czynników. Po pierwsze, jest bardzo smaczny i pożywny. Po drugie, łatwo go przygotować, a co za tym idzie można go podawać na kilka sposobów. Ciężko określić, dlaczego bigos posiada właśnie taką nazwę, może być to spowodowane sposobem jego przyrządzenia czyli siekania na drobne kawałki.

Jakich przypraw do bigosu użyć?

W każdym domu przyrządza się go inaczej, jednak niektóre z przypraw mogą w znaczący sposób zmienić jego smak. Tak więc co dodać do tego dania żeby było smaczne? Najczęściej używane zioła i przyprawy to:

Natomiast w wegetariańskiej wersji tego dnia, która jest pozbawiona dużej ilości aromatów i smaków wydobywanych z mięsa, możemy dodać:

  • wędzoną paprykę
  • koncentrat pomidorowy
  • sos sojowy

Warto zastanowić się nad ilością używanej przez nas soli, ze względu na użyte w bigosie wędliny i mięsa. Bigos może wtedy wcale nie wymagać dosolenia. Możemy również zastanowić się czy wolimy to danie w formie słodkiej czy bardziej na słono. W pierwszej wersji możemy zdecydować się na dodanie powideł śliwkowych, miodu lub śliwek, natomiast w drugiej wersji tej potrawy, możemy zdecydować się na przecier pomidorowy lub słodką kapustę.

Bigos kiedyś i dziś

W XIX wieku bigos uznawany był za jedną z najlepszych potraw. Dziś, po ponad 100 latach od powstania tego dania, trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez bigosu. Najczęściej był on przystawką przed zupą w polskich domach. Niektóre źródła podają, że był też popularnym daniem śniadaniowym.

Na przestrzeni lat potrawa ta bardzo ewoluowała, tak więc obecnie istnieje duża ilość przepisów zarówno mięsnych jak i wegetariańskich, z użyciem różnorakich mięs i przypraw.

Pomidory też nie od zawsze stanowiły główny składnik ze względu, że nie były aż tak popularne w naszym kraju. W celu zagęszczenia tej potrawy używano kwasu buraczanego oraz chleba razowego.

Czego się trzymać, żeby nie zepsuć bigosu?

Kapusta na bigos nie powinna być zbyt kwaśna i słona, a jeśli mamy tylko taką do dyspozycji należy ją przepłukać. Warto upewnić się czy kapusta nie pachnie drożdżami oraz alkoholem, wtedy będziemy pewni, że proces fermentacji nie przeszedł prawidłowo.

Kolejnym ważnym aspektem jest dobre użycie i dobranie przypraw. Nie należy używać zbyt dużej ilości kompozycji ziół, żeby z nimi nie przesadzić. Dobierając różne przyprawy, powinniśmy skupić się na ich świeżości i nie dodawać wszystkiego co mamy w lodówce.

Bigos należy gotować w dużym garnku, który posiada grube dno oraz ścianki, co z pewnością może zapobiec przypaleniu się naszej potrawy.

Co warto umieścić w bigosie z kapusty?

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas przygotowania tego tradycyjnego dania jest zachowanie odpowiednich proporcji. Ważne jest aby przywiązywać dużą wagę do jakości używanych składników.

Na początek potrzebujemy kiszoną kapustę oraz zwykłą w proporcjach pół na pół, ważne żeby była to kapusta kiszona a nie kwaszona. Kolejną rzeczą będzie cebula, która przy długim gotowaniu w procesie karmelizacji, uzyskuje naturalną słodycz. Dzięki temu balans smaków słodkiego, słonego, kwaśnego, gorzkiego zostaje zachowany. Idealnym dopełnieniem bigosu będą suszone grzyby oraz pokrojone suszone śliwki. Warto do swojego bigosu użyć również, wodę z moczenia grzybów, przez użycie jej do polewania gotującej się potrawy uzyskamy niesamowity smak i aromat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*