Śledzie w oleju – przepis

Śledzie w oleju

Śledź w oleju to tradycyjne danie, które cieszy się popularnością od wieków. Dla jednych z nas jest to danie kojarzone tylko i wyłącznie z wigilią Bożego Narodzenia. Są jednak osoby, które sięgają po to tradycyjne danie przez cały rok. Ze względu jego smak oraz wartości odżywcze, jest to propozycja, która staje się coraz bardziej popularna w Polskich domach. Wykonuje się ją poprzez marynowanie śledzia w mieszance oleju, octu, cebuli, czosnku i przypraw. Ryba może być podawana na zimno lub podgrzewana. Często podawana jest w towarzystwie innych potraw, takich jak sałatki, ziemniaki lub pieczywo. Śledź ma silny smak, który wiele osób lubi, zwłaszcza w połączeniu z aromatyczną marynatą. Jako tradycyjne danie może mieć regionalne odmiany w zależności od użytych składników i sposobu przygotowania. Niezależnie jednak od wariantu, śledź w oleju pozostaje pysznym posiłkiem, który cieszy się popularnością na całym świecie.

Śledzie w oleju – jak zrobić?

Przyrządzanie śledzia w oleju to stosunkowo prosty proces, który daje pyszne i wytrawne rezultaty. Do jego przygotowania potrzebne będą filety śledziowe, biały ocet winny, olej roślinny, cebula i przyprawy. Zacznij od marynowania filetów śledziowych w białym occie winnym przez 15 minut. Następnie w słoiku przekładaj przygotowane śledzie, cebulą pokrojoną w kostkę, zielem angielskim, pieprzem i liściem laurowym. Na koniec polej śledzie olejem, w celu przykrycia śledzi. Przykryj naczynie i pozostaw w lodówce na co najmniej 12 godzin przed podaniem. Im dłużej będzie leżał, tym bardziej aromatyczny stanie się śledź! Delektuj się śledziem w oleju jako przystawką lub obok innych dań, aby uzyskać wspaniały posiłek!

Tradycyjne śledzie w oleju z cebulką. Jaki olej dodać?

Tradycyjny śledź w oleju z cebulą to aromatyczne i zdrowe danie, które cieszy się powodzeniem od pokoleń. Śledź to rodzaj ryby, która ma łagodny smak i jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, dzięki czemu jest pożywnym i pysznym dodatkiem do każdego posiłku. Aby przygotować tradycyjnego śledzia w oleju z cebulą, należy zamarynować śledzia w oleju, takim jak olej roślinny lub rzepakowy. Pomaga to wydobyć smak śledzia, a jednocześnie dodaje dodatkowych składników odżywczych z olejów. Olej rzepakowy i słonecznikowy jest często zalecany podczas przygotowywania tradycyjnego śledzia w oleju z cebulą, ponieważ dodaje on do potrawy ziemisty smak i zapewnia dodatkowe korzyści zdrowotne dzięki wielu niezbędnym kwasom tłuszczowym. Jest to jednak kwestia indywidualna i od preferencji każdego z nas zależy, na jaki olej zdecydujemy się podczas marynowania naszych śledzi. 

Śledzie w oleju – Składniki

Śledzie w oleju stają się coraz bardziej popularną propozycją w Polskich domach. Jest to danie bardzo proste w wykonaniu i w dodatku bardzo smaczne. Do przyrządzenia śledzia w oleju będziemy potrzebowali takich składników, jak:

  • 10 filetów śledziowych (można kupić w słoiku lub z beczki, ale dla uzyskania najlepszych efektów należy je przed użyciem namoczyć na noc w zimnej wodzie),
  • 300 ml oleju (zazwyczaj rzepakowego lub słonecznikowy),
  • pół szklanki octu,
  • 3 liście laurowe,
  • 5 ziaren ziela angielskiego,
  • 1 duża cebula,
  • 5 ziaren pieprzu.

Śledzie w oleju kcal

Śledź w oleju to popularny rodzaj ryby, który często wykorzystywany jest jako składnik lub dodatek do różnych potraw. Jest bogaty w białko, witaminy, minerały i niezbędne kwasy tłuszczowe. Dodatkowo zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które są korzystne dla zdrowia serca. Śledź w oleju ma również niską zawartość kalorii i tłuszczu, co czyni go doskonałym wyborem dla osób chcących schudnąć lub utrzymać zdrowy styl życia. Jedna porcja śledzia w oleju zawiera około 160 kcal na 100g, co czyni go idealnym wyborem dla osób pilnujących spożycia kalorii. Śledź w oleju może być spożywany jako część sałatek, kanapek lub podawany jako dodatek do innych dań, takich jak ziemniaki. Śledzie to również bardzo popularne danie postne, które możemy naleźć zarówno na wieczerzy wigilijnej, jak również podczas piątkowych postnych obiadów w polskich domach. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*