Sól kuchenna to najpopularniejsza przyprawa na świecie. Jest niezbędna w kuchni na całym świecie, ale jej nadmiar może powodować wiele złego. Podobnie jak z cukrem, ludzie nie powinni spożywać soli zbyt dużo. Może ona prowadzić do nadciśnienia, a także być czynnikiem wpływającym na zwiększanie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Stosuje się ją w kuchni jako przyprawę do potraw. Jest wytwarzana z chlorku sodu, minerału, który jest niezbędny dla zdrowia człowieka, a co najważniejsze jest najpopularniejszą przyprawą na świecie.
Czym jest sól kuchenna?
Na rynku dostępnych jest spora liczba soli. Aktualnie, coraz więcej reklam proponuje nam przejście na inne typy soli, jak, chociażby np.: sól himalajska i sól morska. A czym jest sól kuchenna? Jest to minerał składający się z sodu i chlorku. Stosuje się ją jako przyprawę, do gotowania i konserwowania żywności. Nazywana jest również solą stołową lub solą warzoną. Jest ona głównym źródłem sodu w diecie człowieka. W głównej mierze składa się ona z chlorku sodu (NaCl), a także może posiadać niewielkie ilości jodu.
Sól kuchenna – właściwości
Sól kuchenna jest krystalicznym ciałem stałym o słonym smaku. Składa się z jonów sodowych i chlorkowych. Sól kuchenna jest używana jako przyprawa i środek konserwujący żywność, a także ma wiele innych zastosowań. Jej używanie w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń prawidłowej pracy organizmu, lecz jej niewielkie ilości wpływają dobrze na zdrowie ludzkie. Dopuszczalną dawką dzienną dla człowieka to około 5 g. Jest to jedna łyżeczka, oczywiście nikt nie zjada całej łyżeczki solu dziennie. Niestety, w większości produktów gotowych do spożycia występują już duże ilości soli. Co więcej, sól jest wykorzystywana podczas wyrobu serów, mięsa czy wędlin. W wielu produktach wysoko przetworzonych (chipsy, orzeszki, krakersy, konserwy czy zupki w paczkach) występują bardzo duże ilości soli kuchennej. Właściwości, które posiada sprawiają, że produkty te mogą być przechowywane przez długi czas bez użycia lodówki czy zamrażarki.
Czy sól kuchenna jest zdrowa?
Jest to jedno z pytań, które od kilku lat zadaje sobie coraz więcej osób na świecie. A to właśnie pytanie o to czy korzystanie z najpopularniejszej przyprawy na świecie jest dobre. Jeśli tak, to nie ma problemu, jeśli nie, to jak ją wyeliminować z praktycznie każdej potrawy albo znaleźć zamiennik? Czy sól kuchenna jest zdrowa? Sól kuchenna nie jest zdrowa, jeśli używamy jej zbyt dużo. Sól kuchenna zawiera sód i chlorek, które mogą prowadzić do nadciśnienia, chorób serca i udaru mózgu. Co więcej, sól zatrzymuje wodę w organizmie. Zatrzymywanie wody w organizmie może prowadzić do zbyt „pełnych” tętnic, a także może zbyt mocno przeciążać nerki. Sól w nadmiarze powoduje również wypłukiwanie wapnia.
Jak solić, żeby nie przesolić?
Sól jest składnikiem mineralnym, który jest używany jako przyprawa, aby wzmocnić smak potraw. Można ją dodawać do potraw przed gotowaniem lub po gotowaniu. Jeśli dodasz sól przed gotowaniem, wyciągnie ona część wody z żywności, przez co stanie się ona sucha i twarda. Dodanie soli po ugotowaniu spowoduje, że potrawa będzie miała słony smak. Jak solić, żeby nie przesolić? Niektórzy naukowcy twierdzą, że powinniśmy zrezygnować z soli podczas gotowania potraw domowych. W produktach gotowych, znajduje się często taka ilość sodu, że jest ona wystarczająca dla człowieka. Często jest ona nawet w nadmiarze.
Rodzaje soli
W Polsce możemy znaleźć kilka rodzajów soli. Najpopularniejsza to sól kuchenna, która podczas obróbki traci wszystkie mikroelementy. Inną solą, która często jest stosowana w kuchni, to sól himalajska, która uznawana jest za najzdrowszą, choć nie ma na to żadnych potwierdzonych badań. Poza tym, dostępna jest również sól kamienna, która nie jest rafinowana, a więc w jej składzie znajdziemy takie pierwiastki, jak: wapń, miedź mangan czy chrom. Na półkach sklepowych, możemy również znaleźć sól morską, która posiada jod naturalnego pochodzenia i jest bogata w m. in. potas, magnez cynk czy żelazo.
Jeśli zainteresował Cię ten wpis to sprawdź też: Transport Zwłok z Niemiec
Dodaj komentarz