Sól – pochodzenie, cena, ciekawostki

sól

Sól, z wielu powodów jest jedną z najważniejszych przypraw. Wystarczy wyobrazić sobie bez niej i życie i szybko każdy zrozumie, jak trudno bez niej żyć, jak wiele potraw straciłoby swój smak. Nie bez powodu sól nazywana była, i nadal często jest, białym złotem. Jej historia jest bardzo odległa, a ona sama zawsze pełniła bardzo dużą rolę.

Pochodzenie soli

Pierwsze znane nam wzmianki o soli pochodzą z 2700 r p. n. e z Peng-Tzau-Kan-Mu. Znajdujemy tam informacje o ponad 40 rodzajach soli, a także o metodach jej pozyskiwania. Jej zdolności lecznicze, jako pierwsi odkryli Hebrajczycy. Bardzo często sól towarzyszyła im podczas najważniejszych wydarzeń religijnych, przede wszystkim w ceremoniach. Znana jest również ze Starego Testamentu, prawo Mojżeszowe mówi bowiem: Każdy dar należący do ofiary pokarmowej ma być posolony” . W Tybecie i w Etiopii sól miała jeszcze inne zastosowanie – wyrabiano z niej monety i była formą płatności.

Właściwości konserwujące soli

Sól jednak znana i ceniona była przede wszystkim z jej właściwości konserwujących. Jako pierwsi odkryli zależność pomiędzy sola a innymi produktami spożywczymi Rzymianie. Sól jest bowiem produktem, który się nie psuje, pomaga również zachować świeżość rybom, warzywom oraz serom. To sprawiło, że stała się niezwykle cenna i każdy chciał mieć ją w swoim domu. Solą konserwowano żywność, ale także umieszczano ją w grobowcach, aby zapewnić duszy nieśmiertelność. W pewnym okresie historycznym była tak cenna, że zaczęła wyznaczać drogi handlu międzynarodowego.

Sól i jej działanie

Sól przede wszystkim posiada działanie antybakteryjne. Dzieje się tak dlatego, ponieważ sól pochłania wilgoć, a bakterie rozmnażają się dzięki obecności wody. Sól stosowana jest  również w kosmetyce.  Stosuje się ją w zabiegach wygładzających skórę, ale także w tych, których zadaniem jest zredukowanie tkanki tłuszczowej. Doskonale znamy kąpiele solankowe, które prowadzą do oczyszczenia skóry oraz poprawy krążenia krwi. W soli znajduje się wiele pierwiastków, które niezwykle dobrze wpływają na nasz organizm. Są to m.in. jod, który zapewnia odpowiednie funkcjonowanie tarczycy, wapń, magnes, miedź, selen, czy też żelazo. Jeżeli czujesz nagłą potrzebę na zjedzenie czegoś słonego, może to być znak, że Twój organizm domaga się jakiegoś pierwiastka, który występuje właśnie w soli. Nigdy tego nie lekceważ. Interesującą ciekawostką jest to, iż niemowlęta są zupełnie obojętne na sól – zaczynają odczuwać jej smak dopiero po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*