Tymianek – właściwości i zastosowanie w kuchni

tymianek

Ta przyprawa jest znana z Basenu Morza Śródziemnego. To w państwach z tego obszaru jest niezwykle znana i często dodawana do wielu przypraw. Pomimo mocnego i ostrego aromatu, można zauważyć szerokie zastosowanie tymianku. Właściwości i zastosowanie w kuchni rozpowszechniło tę roślinę (inna nazwa to macierzanka tymianek) i znajduje ona miejsce w wielu kuchniach świata. Jest ona szeroko stosowana w kuchni śródziemnomorskiej i dodaje smaku takim potrawom, jak gulasze, zupy i sosy. Tymianku można również używać do przygotowywania herbaty, która ma właściwości lecznicze.

Skąd pochodzi tymianek?

Skąd pochodzi tymianek? Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu tego zioła pojawiają się już w antycznym Egipcie. To właśnie tam stosowano go do balsamowania zwłok ludzkich. Innym wykorzystaniem było również stosowanie zioła jako kadzidło oraz w zielarstwie. Już w tak odległych czasach, ekstrakt z tymianku pomagał przy problemach z płucami. Tymianek jest ziołem pochodzącym z rejonu Morza Śródziemnego. Należy do rodziny miętowatych i ma silny, ostry smak. Tymianek stosuje się w wielu kuchniach świata, a szczególnie popularny jest w kuchni francuskiej i włoskiej. Tymianek ma wiele odmian i uprawia się go przede wszystkim w południowej Europie, a także w Azji oraz w Afryce. Pomimo mnogości odmian, np. tymianku złotego, srebrnego czy szarego, w kuchni wykorzystuje się jedynie tymianek ogrodowy i cytrynowy. Jak wygląda tymianek? Jak mały krzew, gęsto porośnięty małymi liśćmi.

Tymianek do mięsa

Tymianek jest przyprawą, którą my, Polacy znamy bardzo dobrze. Często dodajemy go do wszelkich dań mięsnych, zwłaszcza do gulaszów, ale również do zup. Lekko zmienia smak, nadając każdej potrawie prawdziwej głębi. Jego zapach jest dość ostry, ale jednocześnie przyjemny i pikantny. Można używać go w postaci świeżej oraz jako produkt zmielony i suchy. Najczęściej dodaje się go do jagnięciny, wołowiny, ale także do ryb. Ma zastosowanie w wielu kuchniach, przede wszystkim w kuchni francuskiej.

Ziele tymianku – wartości odżywcze

Tymianek jest ziołem o wysokiej zawartości składników odżywczych. Jest dobrym źródłem witamin A, B i C. Zawiera również minerały, takie jak żelazo, wapń i magnez. Tymianek ma niską zawartość kalorii i tłuszczu. W czasie pierwszej wojny światowej powszechnie używano olejku tymiankowego, jako lekarstwa przeciwbólowego i jest on wykorzystywany do dzisiaj. Powstaje on z ziela tymianku. Wartości odżywcze pozwalają na złagodzenie objawów kaszlu, bólu zatok, stawów, mięśni, a także bólów reumatycznych. Dodatkowo, jego właściwości sprawiają, że olejek eteryczny ma właściwości wykrztuśne, dzięki czemu pozwala pozbyć się śluzu z oskrzeli i dróg oddechowych. Ma też działanie uspokajające, stosuje się go miejscowo przy bólach gardła oraz grzybicach. Napar z tymianku nie jest polecany dla osób, które borykają się z nadciśnieniem krwi.

Do czego jeszcze można użyć tymianku?

Tymianek jest wszechstronnym ziołem, które można stosować w wielu różnych potrawach. Zioło jest odpowiedzialne za smak i aromat wielu mięs, ale do czego jeszcze można użyć tymianku? Świeży tymianek w kuchni można zastosować przede wszystkim do wielu ryb. Świetnie komponuje się zarówno z rybami słodkowodnymi, jak i tymi łowionymi w słonych wodach morskich. Tymianek pospolity jest dodawany również do sałatek, wędlin, czy zup. Jest też ważnym składnikiem marynat. Tymianek należy stosować w bardzo małych ilościach, a także nie łączyć go z majerankiem czy estragonem. Tymianku można również używać do przyrządzania różnych herbat i naparów.

Czy tymianek można hodować w domu?

Tak, tymianek można uprawiać w domu. Jest to odporne zioło, które toleruje pewne zaniedbania i nadal wytwarza aromatyczne liście. Tymianek najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnej glebie, w pełnym słońcu lub półcieniu. Dobrze jest zacząć od młodej rośliny ze szkółki lub centrum ogrodniczego. Po posadzeniu tymianek będzie się rozprzestrzeniał i można go rozmnażać przez sadzonki łodygowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*