Werbena cytrynowa – uprawa i zastosowanie

werbena cytrynowa

Cytrusowy i orzeźwiający zapach. Taki opis świetnie pasuje do trawy cytrynowej, ale także do werbeny cytrynowej. Uprawa i zastosowanie tej rośliny jest dość podobne. Werbena cytrynowa jest wieloletnim krzewem rosnącym w ciepłym klimacie. Ma długie, smukłe liście o intensywnym, cytrynowym zapachu. Liści można używać do parzenia herbaty lub stosować jako przyprawę i dodawać do innych potraw, aby nadać im cytrynowy smak. Werbena cytrynowa jest także stosowana w niektórych perfumach i kosmetykach. W klimacie umiarkowanym, możliwa jest uprawa rośliny, lecz będzie to nieco trudniejsze zadanie. Sama roślina nie osiągnie takich rozmiarów, jak ta z Ameryki Południowej, ale poza wieloma właściwościami zdrowotnymi, ma ona jeszcze kilka zalet.

Co to jest werbena cytrynowa?

Werbena cytrynowa to wieloletnia roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Miejscem jej pochodzenia jest Argentyna. Przez wielu znana również jako lippia trójlistna i częściej to pod taką nazwą można ją znaleźć na sklepowych półkach. Liście o cytrynowym zapachu są używane do aromatyzowania herbaty, koktajli i deserów. Wieki temu trafiła do Europy za sprawą wielkich odkryć geograficznych. Również do Ameryki Północnej. Herbatka z tej rośliny jest tam bardzo popularna i ceniona jako napój orzeźwiający i relaksujący. Szerokie zastosowanie rośliny sprawia, że ma ona coraz większą liczbę fanów na całym świecie.

Właściwości – werbena cytrynowa

Wykorzystanie werbeny cytrynowej przynosi bardzo dużo pozytywnych reakcji dla organizmu. Nie może nas dziwić fakt, że jest niezwykle często wykorzystywana do naparów, koktajli czy deserów. Jej aromat jest niezwykle intensywny, a napary są smaczne, zdrowe, a także bezkofeinowe. W smaku jest cytrynowa, lekko kwaskowa, ale również smaczna, orzeźwiająca i odświeżająca. Intensywnie pachnie cytrusami. Poza smakiem, posiada również szereg właściwości. Werbena cytrynowa redukuje zmęczenie organizmu, a także działa relaksująco, antydepresyjnie i uspokajająco. Dodatkowo wspomaga pracę nerek, łagodzi nerwobóle i migrenę, a także wspiera działania przeciwzapalne i rozkurczowe. Napar z lippi trójlistnej odświeża również oddech. Naparu nie powinno się spożywać w czasie ciąży, ponieważ może pobudzać skurcze macicy.

Uprawa – werbena cytrynowa

Werbena cytrynowa to wieloletnia roślina zielna z rodziny Lamiaceae. Jest to krzew z rodziny werbenowatych (verbenaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej, ale została wprowadzona do Europy i Ameryki Północnej. Roślina osiąga wysokość 2-3 metrów w swoim rodowitym klimacie. Roślina w Polsce może urosnąć do wysokości około 80 cm. Ma długie, a także lancetowate liście o długości 10-20 cm i szerokości 5-10 cm. Liście mają cytrynowy zapach i są stosowane jako środek aromatyzujący do żywności i napojów. Kwiaty mają kolor biały lub bladoniebieski i są zebrane w szczytowe kłosy. Głównym celem są liście, dlatego kwitnienie jest niewskazane. A jakie są warunki do uprawy? Werbena cytrynowa lubi stanowiska słoneczne. Powinno unikać się miejsc zacienionych. Roślina powinno uprawiać się w miejscu osłoniętym od wiatru i z dala od przeciągów. Nie przetrwa przymrozków, a gdy temperatura zbliża się do 0°C, gubi liście. Zimowanie werbeny cytrynowej powinno się odbywać w ciepłym pomieszczeniu.

Werbena cytrynowa – wykorzystanie poza kuchnią

Roślina już od wieków była wykorzystywana przez Indian. Właściwości lecznicze tej rośliny są bardzo duże. Poza wykorzystaniem jej w kuchni w sosach do sałatek, naparach i koktajlach, wykorzystywana jest w medycynie. Można ją wcierać w skórę, dzięki temu otrzymuje się przyjemny zapach na skórze. Poza tym jest to składnik preparatów na skórę. Zmniejszają one wydzielanie łoju, dlatego mogą być stosowane przez osoby ze skórą tłustą lub z włosami przetłuszczającymi się. Bardzo ważne jest jeszcze jedno zastosowanie werbeny cytrynowej. Wykorzystanie poza kuchnią tej rośliny wiążę się również z odstraszaniem insektów. Mieszkańcy Ameryki Południowej bardzo często wykorzystują ją w swoich ogrodach. Odstraszają owady, a także nadają aromatyczny zapach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*