Wigilia na Ukrainie – ukraińskie potrawy wigilijne

Wigilia na Ukrainie - ukraińskie potrawy wigilijne

Wigilia na Ukrainie to szczególny czas w roku, kiedy rodziny i przyjaciele spotykają się, aby uczcić święto. Obchodzi się ją w przeddzień Bożego Narodzenia, które według kalendarza juliańskiego przypada na 7 stycznia. Ukraińcy przestrzegają wieloletniej tradycji spożywania 12 potraw podczas tego uroczystego posiłku. Potrawy te różnią się w zależności od regionu, ale zazwyczaj jest to barszcz, kutia, gołąbki, grzyby, pierogi i kompot z suszonych owoców. Wszystkie te potrawy mają symboliczne znaczenie związane z narodzinami Jezusa lub mają przynieść szczęście w nadchodzącym roku. Podczas ukraińskiej Wigilii podaje się również ryby, które przypominają o cudach i naukach Chrystusa. Innymi tradycyjnymi deserami jest makowiec i pampuchy. Po kolacji śpiewa się kolędy wokół choinki, a następnie wszyscy wymieniają się prezentami.

Ukraina wigilia – kiedy wypada i ile trwa?

Tradycyjny ukraiński cykl świąteczny to obchody rozpoczynające się 6 stycznia i trwające, aż do 19 stycznia. Pierwszy dzień świąt na Ukrainie obchodzony jest w nocy 7 stycznia i rozpoczyna się kolędowaniem. Śpiewa się wówczas kolędy Ukraińskie. Wigilia na Ukrainie jest bardzo podobna do tej, którą obchodzimy w Polsce. Na Ukrainie bowiem nie ma zwyczaju stawiania szopek, nie łamią się opłatkiem i rzadko wręczają sobie prezenty.

Ukraińskie dania wigilijne

Ukraińskie potrawy wigilijne są bardzo ważną częścią tradycyjnych ukraińskich obchodów Bożego Narodzenia. W tę noc rodziny zbierają się, aby świętować i dzielić się posiłkiem złożonym z dwunastu potraw, które symbolizują dwunastu apostołów. Główną rolę na wigilijnym stole odgrywa nie karp tylko kutia. Wszystkie potrawy, które znajdziemy na wigilijnym stole podawane są z chlebem i solą, co ma symbolizować gościnność.

Ukraińskie tradycje świąteczne

Ukraińskie tradycje świąteczne sięgają wielu wieków wstecz i są obchodzone przez Ukraińców do dziś. W dniu wigilii, który przypada na 6 stycznia, gospodarz wnoszą do chaty ozdobę wykonaną z kłosów żyta, nazywaną Diduchem, która ma symbolizować urodzaj, którego oczekiwano w nadchodzącym roku. Jedną z najważniejszych tradycji jest spożywanie tradycyjnego dwunastodaniowego posiłku. Na Ukrainie bardzo rozpowszechnione było również dzielenie się potrawami wigilijnymi. Dzieci zanosiły świąteczne jedzenie, mieszkającym w pobliżu krewnym. Kolacja wigilijna jest wieczerzą, do której zasiadają wszyscy zarówno ci żywi, jak również zmarli. Członkowie rodziny jako symbol pamięci o zmarłych pozostawiają im na oknach kutię, a w kątach izb rozrzucany jest gotowany bób.

Oprócz symboliki religijnej, podczas ukraińskich obchodów Bożego Narodzenia przestrzega się innych zwyczajów i tradycji. Przed podaniem kolacji członkowie rodziny śpiewają kolędy, a po zakończeniu kolacji rodziny zwyczajowo dekorują choinkę własnoręcznie wykonanymi ozdobami. W sam dzień Bożego Narodzenia ludzie wymieniają się prezentami i uczestniczą w nabożeństwach w lokalnych kościołach na całej Ukrainie.

Tradycyjny ukraiński cykl bożonarodzeniowy

Związane z tym cyklem tradycje kształtowały się na przestrzeni wieków i pierwotnych wierzeń dawnych Słowian. Warto zaznaczyć, że w Polsce w związku ze świętami mamy wolne zaledwie trzy dni, a na Ukrainie są to aż dwa tygodnie. Obchody Bożego Narodzenia rozpoczynają się w cerkwi, gdzie modlitwy trwają od północy do 4-5 rano. W dzień Bożego Narodzenia do domu wnoszony jest Diduch, który 18 stycznia jest wynoszony z domu i palony, co ma symbolizować zakończenie cyklu bożonarodzeniowego. Na Ukrainie podwójnie świętuje się nowy rok, ponieważ święto „Starego Nowego Roku” przypada u nich na z 13 na 14 stycznia i to święto jest zdecydowanie niezrozumiałe dla Polaków. Kolejna święto to Małanka lub Szczedrij Weczir, które jest świętem dla dziewcząt. W ten dzień Ukraińcy organizują coś kształt wieczerzy wigilijnej, ale takim wyjątkiem, że potraw jest mniej i niekoniecznie muszą być postne. W ten dzień do północy od domu do domu chodzą dziewczęta i oddają swoje potrawy na spróbowanie. Po północy żadna dziewczyna nie może już odwiedzać bliskich, ponieważ symbolizuje to nieszczęście. Natomiast dnia 14 stycznia chłopcy z Ukrainy odwiedzają domostwa z pszenicą, życząc szczęścia i radości w nadchodzącym Roku.

Stawianie Diducha na Ukrainie

Wsadzanie Diducha na Ukrainie to świąteczna tradycja, która sięga czasów starożytnych. Obchodzony jest zimą i polega na wniesieniu do domu ozdoby wykonanej z kłosów żyta, zwanej „Diduchem”. Tradycja ta jest postrzegana jako sposób na podziękowanie za dobrodziejstwa minionego roku i przyniesienie szczęścia w nadchodzącym roku. Diduch najczęściej przystrajany był kolorowymi wstążkami. Towarzyszyły mu również przedmioty, które miały symbolizować gospodarski trud. Diduch pozostawiany był w domach przez cały cykl bożonarodzeniowy i był symbolem pochodzącym z czasów przedchrześcijańskich, symbolizujący więź domowników z przodkami. Aktualnie możemy zaobserwować powrót do tradycji i dekorowanie domów Diduchem, zamiast choinką.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*