Właściwości i zastosowania anyżu gwiaździstego

Właściwości i zastosowania anyżu gwieździstego
Właściwości i zastosowania anyżu gwieździstego

Anyż gwiaździsty to pochodząca z Azji przyprawa, którą wiele osób może kojarzyć ze świąt Bożego Narodzenia. Często bowiem gwiazdki te pływają w wigilijnych kompotach. Jakie są jednak właściwości tej przyprawy? Jak można ją wykorzystać w kuchni? 

Właściwości anyżu gwiaździstego 

Anyż gwiaździsty, znany także jako badian właściwy uprawiany jest w południowej i wschodniej Azji. Owoce tej rośliny mają charakterystyczny kształt gwiazdek, które naturalnie są zielone, a po wysuszeniu stają się brunatne. Świeże owoce wykorzystywane są do produkcji aromatycznego olejku. Owoce są w smaku charakterystyczne. Anyż ma smak korzenno-słodki, który zawdzięcza bowiem olejkom eterycznym. Anyż gwiaździsty jako przyprawa często wykorzystywany jest w kuchni hinduskiej, wietnamskiej i chińskiej, ale spotkać można go także w deserach czy kompotach.

Anyż gwiaździsty w kuchni

W Polsce anyż najczęściej wykorzystywany jest w trakcie świąt, gdy dodawany jest do wypieków i kompotów, ale wykorzystać można go także do przyprawiania mięs, a nawet robienia alkoholu. To jednak nie wszystko. Anyż gwiaździsty będzie idealnym dodatkiem do owocowych zup, którym nada delikatnie korzenny smak. Niektóre osoby anyż wykorzystują także do zmiany smaku kawy, herbat czy nawet grogu. Jest to także nieodzowny element chińskiej herbaty masala czaj.

Anyż gwiaździsty w medycynie

Anyż to jednak przyprawa, która znajduje swoje zastosowanie także poza przyprawianiem potraw. Wykorzystywany jest on także w domowej medycynie. Jest on idealny do walki z niestrawnością, ponieważ pobudza wydzielanie soków żołądkowych, a także działa rozkurczowo i wiatropędnie. Anyż gwiaździsty wykorzystywany jest także na problemy związane z układem oddechowym, a zwłaszcza na kaszel. Pobudza on bowiem wydzielanie śluzu, a co za tym idzie działa wykrztuśnie.

Anyż gwiaździsty wykorzystywany jest także w kosmetyce. Wykonany z niego tonik napina i ujędrnia skórę, co zapobiec może powstawaniu zmarszczek. Co ważne, zawiera także substancje przeciwdrobnoustrojowe, co sprawia, że nadaje się także do cery trądzikowej. 

Anyż gwiaździsty, a anyżek

Często zdarza się, że anyż gwiaździsty mylony jest z anyżkiem. Są to jednak dwie różne rośliny. Badian właściwy to wieloletnie drzewo, a anyżek jest rośliną jednoroczną, która osiąga maksymalnie 0,5 metra wysokości i kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Pomyłki są tym bardziej popularne, że obie przyprawy mają zastosowanie w medycynie oraz służą jako przyprawy. Należy również uważać, ponieważ bardzo podobne do anyżu gwiaździstego są również owoce anyżu japońskiego. Mają one inny zapach oraz są mniejsza, a ponadto są niejadalne i zawierają substancje toksyczne. 

Anyż gwiaździsty to bardzo uniwersalna przyprawa. Stosować można ją zarówno w daniach słodkich, jak i słonych, którym nadaje wyjątkowy smak. Dodatkowo jest to roślina, która ma liczne zastosowania w medycynie i może wspomóc w walce z popularnymi dolegliwościami takimi jak kaszel czy wzdęcia, co sprawia, że każdy znajdzie zastosowanie dla tej wyjątkowej przyprawy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*