W państwie Finlandia znajduje się duża liczba atrakcji turystycznych. Stolicą są Helsinki. Finlandia ma powierzchnię 337 030 km2, a liczba ludności to 5 190 785. Gęstość zaludnienia to ok. 15 os/km2. Na myśl raczej zbyt szybko nie przychodzi nam żadna tradycyjna potrawa, gdy myślimy o kuchni fińskiej. Przyprawy kuchni fińskiej podkreślają smak wielu daniom z tej części Europy. Tradycyjne fińskie potrawy nie są może tak egzotyczne jak w kuchni islandzkiej, ale znajdziemy w niej naprawdę dużo ciekawych fińskich dań. W kuchni fińskiej można zjeść nietypową przekąskę, czyli mięso renifera podane z dżemem i kiszonymi ogórkami. Gotowi na kulinarną podróż przez Finlandię?
Przyprawy kuchni fińskiej
Kuchnia fińska nie jest typowo znana z przypraw, ale istnieje kilka popularnych przypraw używanych w kuchni fińskiej. Należą do nich czarny pieprz, ziele angielskie i imbir. Inne, mniej popularne przyprawy używane w kuchni fińskiej to cynamon, kardamon, goździki i gałka muszkatołowa.
Kuchnia fińska
Kuchnia fińska znana jest z prostych, świeżych składników. Ryby i ziemniaki to podstawa, a fińskie pieczywo jest często produkowane z pełnych ziaren. Najczęściej wybiera się te z żyta i jęczmienia, a ulubioną rybą jest łosoś. Długie zimy w tym kraju oznaczają, że świeże produkty nie zawsze są dostępne, więc popularne są również warzywa w puszkach i mrożone. Gdy jest sezon na owoce, FInowie wybierają bardzo często borówki, jagody. Kuchnia fińska jest niezwykle bogata i zróżnicowana.
Potrawy kuchni fińskiej
Jedną z najpopularniejszych kuchni fińskich jest Leipäjuusto. Jest to tradycyjny przysmak z północnych części państwa. Jest to nic innego, niż ser chlebowy, a w Laponii można się spotkać z nazwą ser kawowy. Innym przysmakiem znanym również ze Szwecji i Norwegii to Vispipuuro, czyli pyszne danie na słodko. Jest to połączenie kaszy manny wraz z jagodami lub borówkami. W wielu miejscach, borówki są zastępowane rabarbarem, jabłkami, czy agrestem. Opuścmy na chwilę strefę deserów i zjedzmy coś bardziej sytego. Lohikeitto, czyli zupa łososiowa jest bardzo popularnym daniem, a jej kunszt kulinarny jest ceniony w wielu mieijscach na ziemi. Podawana jest najczęściej z chlebem żytnim. Ikoną współczesnej kuchni fińskiej są pierogi karelskie. Historia narodowych karjalanpiirakat sięga aż XVII wieku, a ich sława rozpoczęła się po przybyciu do Finlandii Karelów, którzy zostali przesiedleni. Przepisy kuchni fińskiej opierają się na lokalnych i świeżych produktach.