W państwie Surinam znajduje się duża liczba atrakcji turystycznych. Stolicą jest Paramaribo. Surinam ma powierzchnię 163 270 km2, a liczba ludności to 435 449. Gęstość zaludnienia to ok. 2,7 os/km2. Surinam jest jednych z tych państw, na które ogromny wpływ miała działalność kolonizatorska. Holandia była tym państwem, który odcisnął duże piętno na historii, ale także poniekąd stworzył kuchnię surinamską. Przyprawy kuchni surinamskiej są niezwykle ważne i dodawane często do wielu potraw, które mogą nieco przypominać te z kontynentu europejskiego. Poza Holandią, duży wpływ miały również kuchnie azjatyckie, a także kuchnia portugalska.
Przyprawy kuchni surinamskiej
Kuchnia Surinamu jest mieszanką wpływów afrykańskich, kreolskich, holenderskich, chińskich i jawajskich. Jedną z głównych przypraw używanych w daniach surinamskich jest piment (ziele angielskie). Inne popularne przyprawy to: kminek, goździki, imbir, gałka muszkatołowa i pieprz. Są to najpopularniejsze przyprawy kuchni surinamskiej. Popularna jest również papryka Madame Jannete, która jest chętnie wykorzystywana w doprawianiu wielu potraw. A są nimi lokalne warzywa i owoce, a także ryby i owoce morza.
Kuchnia surinamska
Przez wiele lat, kuchnia rdzenna mieszała się z kolonizatorskimi potrawami oraz przyprawami. W Surinamie mieszkało bardzo dużo ludzi z innych części świata. To oni sprawili, że dziś możemy mówić, że kuchnia surinamska jest mieszanką wpływów afrykańskich, wschodnio indyjskich, holenderskich, chińskich i lokalnych. Wszyscy Ci ludzie tworzyli posiłki z dostępnych składników i łączyli je z przepisami z różnych części świata. Wspólne składniki to ryż, fasola, maniok, plantany, bataty, kurczak i ryby. Kuchnia surinamska jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Tradycyjne potrawy tej kuchni to: surinamskie bami, nasi i moksi-alesi.
Potrawy kuchni surinamskiej
Najpopularniejszą potrawą kuchni surinamskiej jest pom (lub nazywany pomtajer). Jest to danie świąteczne, które bazuje na kurczaku, a także soku z cytryny. Kurczak jest opiekany w panierce z bulwy żółtosoczu, czyli ziemniaka rosnącego w tym rejonie świata. Co więcej, znane jest również danie moksi-alesi, czyli ryż z dodatkiem krewetek lub ryb. Wpływ kuchni chińskiej jest widoczny w daniu nazywanym nasi surinamskie. Jest to lokalna wersja smażonej ryby z wieloma przyprawami oraz cebulą. Popularną przekąską jest roti (placek z mąki pszennej lub kukurydzianej z pikantnym dodatkiem wewnątrz. Odwiedzając ten kraj Południowej Ameryki warto spróbować również pączków z aromatycznego ciasta z mąki z fasoli mung – bara (również znany z kuchni azjatyckiej).