W państwie Libia znajduje się duża liczba atrakcji turystycznych. Stolicą jest Trypolis. Libia ma powierzchnię 1 759 540 km2, a liczba ludności to 5 499 074. Gęstość zaludnienia to ok. 3,1 os/km2. Przez wiele lat były to tereny okupowane przez Turków, a dziś jest to kraj muzułmański. Nie znajdziemy tu dań z wieprzowiny, ani alkoholu. Głównym składnikiem dań jest kasza kuskus, ryż a także warzywa. Afrykański kraj może zaoferować bardzo podobne potrawy, jak inne kraje arabskie, lecz jest jeden element, który wyróżnia kuchnię libijską. Przyprawy kuchni libijskiej czynią z nich niezwykle wyraziste potrawy o bogatym i niezapomnianym smaku.
Przyprawy kuchni libijskiej
Kuchnia libijska cechuje się bogatym wykorzystaniem przypraw. Mają one ogromny wpływ na to jak smakują potrawy. Kuchnia libijska należy do jednych z najostrzejszych kuchni świata. Potrawy są tu wyraziste, a często bardzo ostre. Bardzo ważne jest wykorzystanie czarnego pieprzu, ale także czosnku, szafranu, papryki i kminu. Są to najpopularniejsze przyprawy kuchni libijskiej.
Kuchnia libijska
Kuchnia libijska to wyjątkowa mieszanka wpływów śródziemnomorskich i afrykańskich. Długa linia brzegowa tego kraju oraz bliskość Włoch, Grecji i Egiptu, a przede wszystkim Turcji zaowocowały różnorodnością dań z owoców morza. W kuchni libijskiej można też znaleźć wiele dań mięsnych i wegetariańskich. Kuchnia libijska jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Jada się sporo mięsa, a najpopularniejsze jest baranina, a także drób. Czasem jada się również mięso z wielbłąda, a czasem nawet ryby z Morza Śródziemnego. W Libii wykorzystuje się również wiele warzyw, takich jak pomidory, ziemniaki i bakłażan, są często wykorzystywane w gulaszach i zupach libijskich.
Potrawy kuchni libijskiej
Kuchnia libijska to wyjątkowa mieszanka wpływów afrykańskich, arabskich i śródziemnomorskich. Długa linia brzegowa i bliskość Europy również odegrały rolę w rozwoju kulinarnym tego kraju. Jedną z najpopularniejszych potraw kuchni libijskiej jest harissa, czyli piekielnie ostry sos z papryczki chili. Kolejnym interesującym daniem jest zupa Szorba Adas, choć wielu mieszkańców Libii uważa za narodowe danie Asidę, czyli danie z ugotowanej mąki pszennej i przypomina nieco ciasto. Podawana jest z masłem oraz z miodem. Innym daniem jest hummus, który jest znany z innych kuchni arabskich. Niezwykle popularna jest również Szakszuka, czyli pomidory z papryką podawane z jajkiem na wierzchu. Bardzo ważne dla Libijczyków jest również herbata libijska, czyli gęsty napój z dodatkiem orzeszków ziemnych.