Przyprawy indyjskie są ważnym elementem kultury i kuchni indyjskiej. Indie to kraj olbrzymi i niezwykle interesujący pod kątem poszukiwania smaku. Duszą sztuki kulinarnej Indii były zapachy, które powstawały poprzez dodawania orientalnych przypraw. Indyjska kuchnia cechuje się dietą, która jest tworzona zgodnie z zaleceniami tamtejszych Bóstw. Kiedy Shiva stworzył curry wtedy świat otrzymał smak i zapach – coś bez, czego życie byłoby kompletnie nieciekawe. Kto tam w kącie mięsko dusi – wyczuwam, że to pewnie dwaj młodzi hindusi. Indie to przeogromne państwo, które jest tak samo zróżnicowane jak jego kuchnia. W daniach z całych Indii mają wpływ tradycje muzułmańskie czy buddyjskie, a nie tylko hinduskie. Doskonałe dania są połączeniem wielu elementów, które tworzą niezapomniany smak kuchnia indyjskiej. I przyprawy indyjskie są również charakterystyczne dla tego regionu. Intensywny aromat korzennych przypraw to jeden ze smaków charakterystycznych dla dań z tej części świata.
Po co przyprawy w kuchni indyjskiej?
Kuchnia indyjska różni się zdecydowanie od regionu Indii. Różnice w Indiach są ogromne, ma na to oczywiście wpływ wielkość tego kraju oraz to jak ludny on jest. Jest to również ogromny mix różnych kultur, które mają swoje tradycje i zwyczaje. To wszystko wykreowało wiele różnych zwyczajów kulinarnych i spowodowało, że bardzo ważne jest używanie przypraw w kuchni indyjskiej. Dzięki temu nie jest ona wszędzie taka sama. Ma to również związek z wyznawaną religię, która wprowadza również pewne obostrzenia i zasady przy spożywaniu pokarmów. W północnej części Indii przeważają dania z kurczakiem i ma na to wpływ duży wpływ islamu w dawnych latach, dodatkowo są podawane wraz z sosami. Stąd też pochodzi mieszanka przypraw znana jako curry. W południowych częściach tego kraju jada się częściej dania wegetariańskie i gotuje się dużo potraw na bazie nasion strączkowych. Oczywiście jest to spowodowane zakazem spożywania wołowiny przez hindusów, również charakterystyczną składnikiem jest mleczko kokosowe.
Charakterystyka i przyprawy indyjskiej
Na Półwyspie Indyjskim występuje dobry klimat, który pozwala uprawiać wiele przypraw. Kuchnia indyjska wykorzystuje to w ogromnym stopniu. Przyprawy są dodawane nie tylko do dań, ale także do napojów, czy różnego rodzaju deserów. Przyprawy to nie tylko dodatek smakowy. Przyprawy kuchni indyjskiej posiadają również właściwości lecznicze według indyjskiej medycyny. Hindusi nie stosują się do sztywnych reguł, jeśli chodzi o przyprawianie. Dodają ich bardzo dużo, dlatego też dania często mają wyrazisty i lekki pikantny smak. Najpopularniejszymi przyprawami jest oczywiście kurkuma. Nie możemy jednak zapominać o cynamonie, kardamonie, imbirze czy gałce muszkatołowej. Występują też przyprawy ostre jak chilli czy wiele odmian pieprzu. Występują również mieszanki przypraw, a dwoma najpopularniejszymi są garam masala i curry. Trzeba pamiętać, że nie są one jednak zbyt popularne wśród dobrych kucharzy w Indiach.
Najpopularniejsze dania kuchni indyjskiej
Dania kuchni indyjskiej są znane na całym świecie. Mają bardzo wyrafinowany smak i zapadają w pamięci. Umiejętne połączenie przypraw indyjskich i odpowiednia ich ilość tworzy fantastyczne dania, które mają swoich fanów na całym globie. Popularnym daniem jest zupa z soczewicy, która nazywana jest Dal. Kolejnym pysznym daniem jest prosty w przygotowaniu placuszek z mąki pszennej, który nosi nazwę chapati. Jednym z najpopularniejszych dań z przyprawami kuchni indyjskiej jest kurczak, który jest przygotowany w wersji tikka masala, butter chicken czy tandoori. Daniami popularnymi na południu Indii są także pierożki samosy, czy pakora, czyli smażone warzywa zawinięte w ciasto. A nie możemy zapomnieć o lassi, czyli o napoju wytworzonym z jogurtu, wody i przypraw kuchni indyjskiej.