Czy sól himalajska jest najzdrowszą solą na świecie?

sól himalajska

W ostatnich latach pojawiło się wiele informacji odnośnie do tego, jakie właściwości posiada sól himalajska. W obrębie całego świata można było zobaczyć reklamy zachęcające do zmiany zwykłej soli do tej himalajskiej czerpanej z Pakistanu. Ale czy sól himalajska jest najzdrowszą solą na świecie? Z biegiem czasu, to stwierdzenie traciło na znaczeniu, a wiele badań dokumentuje to, że sól znana wszystkim z kuchni, nie jest wcale gorszej jakości, niż ta z kontynentu azjatyckiego. Legendy głoszą, że już od wielu stuleci była ona używana, dzięki swoim właściwościom leczniczym. Ale jakie są prawdziwe fakty odnośnie do tej hitowej, różowej soli? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Historia różowej soli himalajskiej

Historia różowej soli himalajskiej sięga setek lat wstecz. To na terenie Pakistanu miała ona być bardzo chętnie wykorzystywana w lecznictwie. Sól himalajska to rodzaj soli kamiennej, która pochodzi z kopalni soli Khewra w Pakistanie. To właśnie w kopalniach pakistańskich, na głębokości około 500 metrów pod powierzchnią ziemi, zlokalizowane są złoża soli himalajskiej. Skąd się tam pojawiły? Powstałe one wskutek wysuszenia się oceanów, które były w tym miejscu setki tysięcy lat temu. Wydobycie odbywa się bez użycia żadnych maszyn. Sól jest pozyskiwana wyłącznie metodami ręcznymi, przez co nie posiada ona zanieczyszczeń. Ma ona różowy kolor i wysoką zawartość minerałów. Po wydobyciu, sól himalajska jest następnie suszona na słońcu przez okres do trzech miesięcy, zanim zostanie zapakowana.

Na co może zaszkodzić sól himalajska?

Sól himalajska nadal pozostaje dość zagadkowym produktem spożywczym. W dalszym ciągu brakuje jej na liście Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (na liście tej znajdują się wszystkie informacji dotyczące wartości odżywczych wszelakich produktów spożywczych). Sól himalajska swój kolor otrzymuje dzięki obecności tlenku żelaza. Sól posiada ponoć aż 84 pierwiastki mineralne, czyli jest to ogromna ilość. Została jednak ona przebadana przez dr Barbary Hendel oraz Petera Ferreira. Wartością dodaną tych badań było ustalenie, że kryształki soli mają aż 100 substancji. Ale poza sodem, potasem, magnezem czy fosforem, w tej samej soli znajdziemy takie pierwiastki jak uran, neptun czy nawet polon i rad. Są to minimalne zawartości, ale mogą wpływać negatywnie na organizm człowieka. Na co może zaszkodzić sól himalajska? Podobnie jak zwykła sól, jej zbyt duże spożycie może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, a wskutek tego prowadzić do poważniejszych chorób spowodowanych złą pracą nerek, a nawet udaru mózgu i zawału serca.

Czy sól himalajska jest zdrowa?

Na samym początku warto zastanowić się, czy jakakolwiek substancja spożywana w nadmiarze może mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. W tym celu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawia tabelki, na których przedstawia wartości każdych substancji odżywczych, jakie człowiek powinien przyjmować każdego dnia. Innymi słowy jest to zapotrzebowanie organizmu ludzkiego na dane minerały i wartości odżywcze. Jeśli chodzi o sól, człowiek nie powinien przyjmować więcej, niż 1 łyżeczki soli. Pamiętajmy, w ilu produktach i daniach znajdziemy sól. Plusem może być oczywiście podwyższona ilość potasu, czy wapnia w soli himalajskiej, ale te minerały możemy znaleźć w innych produktach spożywczych. Więc, czy sól himalajska jest zdrowa? Posiada więcej minerałów, niż zwykła sól, ale nadal w dużych ilościach może przynosić wiele złego dla organizmu.

Inne wykorzystanie soli himalajskiej

Jest również jeszcze jedna branża, która w inny sposób wykorzystuje sól himalajską. Himalajskie lampy solne są świetne do oczyszczania powietrza. Mogą być wykorzystywane z powodzeniem jako lampy stołowe. Pozytywnie wpływają na zmniejszenia alergii, a także poprawę ogólnego samopoczucia ludzkiego. Światło z takiej lampy, naturalnie wchłaniania woda bardzo szybko odparowuje. Pomimo, że jest to nowinka technologiczna, można przypuszczać, że zdecydowanie pomaga ona w problemach z pleśnią w pomieszczeniach i ma pozytywny wpływ na alergików.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*