Tamaryndowiec – przyprawa tamarynd z owoców indyjskiego drzewa

tamarynd

Bogata w wiele witamin i składników mineralnych, a jest owocem indyjskiego drzewa tamaryndowiec. Przyprawa tamarynd rośnie w Indiach, a w sumie powinniśmy powiedzieć, że tamaryndowiec indyjski, z którego owoców powstaje. Jego owoce przypominają strąki, a przyprawom nadaje bardzo specyficzny smak. Jednakże, jest ona bardzo często wykorzystywana w wielu kuchniach azjatyckich. W Polsce nie jest popularna aż tak bardzo, być może ze względu na swój kwaśny i cierpki smak.

Skąd wziął się tamaryndowiec indyjski?

Skąd wziął się tamaryndowiec indyjski? Większość z was odpowiedziałaby, że pewnie z Indii. Otóż nie. Roślina prawdopodobnie nie pochodzi z Półwyspu Indyjskiego. Przywędrowała do niej ze Wschodniej Afryki. Dziś o wiele więcej upraw znajduje się w Południowo-Wschodniej części kontynentu azjatyckiego. Dziś, drzewa tamaryndowca można spotkać o wiele częściej na największym kontynencie świata, aniżeli na Czarnym Lądzie. 

Jakie właściwości ma tamarynd?

Tamaryndowiec to owoc o kwaśnym i cierpkim smaku. Używa się go w wielu różnych potrawach. Poza walorami smakowymi, suszone owoce mają również wiele właściwości. Tamarynd jest bogaty w wiele składników: witamina B1, witamina A, potas, magnez, żelazo i fosfor. Tamarynd ma pozytywny wpływ na zdrowie ludzi. Poza składnikami odżywczymi i witaminami, posiada on również sporą ilość błonnika pokarmowego, który w odpowiedni sposób wpływa na pracę układu pokarmowego. Co więcej, wpływa on również na obniżanie poziomu złego cholesterolu w organizmie człowieka. Przez wiele osób, jest również stosowany jako dobry sposób na walkę z przeziębieniem czy szkorbutu. Tamarynd jest również bogaty w witaminę A, która jest odpowiedzialna za procesy widzenia. Poza tym, może być również przydatna podczas leczenia infekcji zapalenia gardła.

Ile kosztuje tamarynd?

Tamaryndowiec to tropikalny owoc, który jest wykorzystywany w wielu kuchniach. Można go znaleźć w daniach kuchni indyjskiej, tajskiej i afrykańskiej. Drzewo tamaryndowca dorasta do 20 metrów wysokości i wytwarza strąki wielkości pomarańczy. Strąki są sprzedawane w postaci suszonej lub świeżej i można je znaleźć w większości sklepów spożywczych. Kilogram suszonych owoców tamaryndowca indyjskiego kosztuje około 40 zł. Tamarynd jest sprzedawany najczęściej w postaci strączków, chociaż w internetowych sklepach można znaleźć pastę z tamaryndowca.

Tamarynd – do jakich potraw?

Tamaryndowiec to owoc, który jest wykorzystywany w wielu różnych potrawach. Można z niego przyrządzać sosy, pasty czy jako przyprawa do wielu potraw z mięsem. Jedną z potraw może być grillowany kurczak, którego należy podlewać pastą tamaryndowca wymieszanej z sokiem pomarańczowym, imbirem oraz czosnkiem. Poza tym, Pad Thai jest kolejną potrawą, do której użyjemy przypraw tamarynd. Do jakich potraw może również dodać tę przyprawę? Kolejnym daniem są smażone krewetki. Sos z tamaryndowca świetnie powlecze krewetki podczas smażenia. Tej przyprawy używa się również podczas gotowania zup, a także curry.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*