Bazylia – śródziemnomorska przyprawa rodem z Azji

bazylia

Nazwa bazylia pochodzi z greki, gdzie słowo basileus oznacza króla. W wielu kuchniach świata zwana jest także, często zielem św. Józefa. Choć ziele to hodowane jest dziś na całym świecie, a najbardziej kojarzy nam się ze słoneczną Italią to pochodzi ono z zupełnie innego zakątka świata. Kolebką bazylii jest Azja, a w szczególności Indie oraz w mniejszym stopniu Indonezja i Mongolia. Suszone liście tej przyprawy mają o wiele słabszy smak od świeżej bazylii. Bazylię uważano za afrodyzjak dla kobiet i duża liczba ludzi wierzyła, że ma korzystny wpływ na płodność.

Do jakich potraw dodawać bazylię?

Bazylia to popularne zioło, które jest wykorzystywane w wielu kuchniach. Ma słodkawy, pieprzny smak i może być używana w postaci świeżej lub suszonej. Bazylia to uniwersalne zioło, które można stosować w wielu różnych potrawach. Najczęściej stosowana jest do dań, takich jak: makarony, pizza, potrawy z kurczaka lub ryby oraz sosy na bazie pomidorów. Bazylia bardzo dobrze smakuje również z pomidorem i serem mozzarella. Warto pamiętać, żeby dodawać ją dopiero na końcu gotowania, pozwoli to zapobiec zabiciu smaku i aromatu ten wspaniałej rośliny.

Jak hodować bazylię?

Bazylia jest łatwa w uprawie i można ją hodować z nasion, sadzonek lub transplantów. Aby wyhodować bazylię z nasion, należy wysiewać je w pomieszczeniach zamkniętych na około 6-8 tygodni przed terminem ostatnich przymrozków w danym regionie. Nasiona wysiewa się w zwilżonej mieszance doniczkowej i przechowuje w temperaturze 20-27 stopni Celsjusza. Po wykiełkowaniu nasion należy je przerzedzić, tak aby pozostały tylko najsilniejsze siewki. Sadzonki należy przesadzić do pojedynczych doniczek, gdy mają już kilka kompletów liści.

Bazylię można również uprawiać z sadzonek. Ze zdrowej rośliny bazylii należy pobrać 4-6-calową sadzonkę i usunąć dolne liście. Zanurz odciętą końcówkę łodygi w hormonie ukorzeniającym i posadź ją w wilgotnej mieszance doniczkowej. Sadzonkę należy trzymać w temperaturze 20-27 stopni Celsjusza do momentu pojawienia się nowego wzrostu.

Jeśli kupujesz bazylię ze szkółki, poszukaj zdrowej rośliny o ciemnozielonych liściach. Przesadź bazylię do doniczki nieco większej, niż pojemnik, w którym została zakupiona.

Jakie właściwości i zastosowanie bazylii?

Naukowcy twierdzą, że bazylia wpływa na poprawę trawienia. Posiada szerokie właściwości, do których należy łagodzenie wzdęć i kolki oraz antydepresyjne działanie. Bazylia zapobiega skurczom żołądka i wspiera wydzielanie soku żołądkowego. Jest skuteczna w zwalczaniu braku apetytu oraz zapobieganiu wymiotom i nudnościom. Okazuje się być pomocna w walce z bezsennością, poprawia nastrój oraz zmniejsza nadpobudliwość. Jeśli chodzi o przeziębienie i gorączkę, może okazać się naturalnym lekarstwem. Dzięki swojemu przeciwgorączkowemu działaniu obniża temperaturę ciała i rozgrzewa organizm. Składniki znajdujące się w bazylii to między innymi olejki eteryczne, w znacznej mierze Eugenol, którego aktywne cząsteczki wykazują działanie przeciwzapalne. Roślina ta jest nie tylko przydatna podczas leczenia, odwar z bazylii działa na odstraszanie komarów i muszek. Olejki, które znajdują się w roślinie, posiadają działanie łagodzące ukąszenia komarów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*