Rośliny lecznicze – jakie zioła warto mieć w kuchni?

rośliny lecznicze

W Polsce bardzo powszechne jest wykorzystanie wielu ziół do celów poprawy samopoczucia, a także zdrowia. W Polsce można znaleźć wiele roślin, które swobodnie rosną na łąkach, a także w lasach. Są znane jako rośliny lecznicze. Jakie zioła warto mieć w kuchni? Czy można zrywać rośliny bezpośrednio z łąki i czy jest to bezpieczne? Możliwe jest również zrobienie zakupów w sklepie zielarskim. Sklepów jest bardzo wiele, a produkty w nich są zwykle wysokiej jakości.

Czym są rośliny lecznicze?

Rośliny lecznicze to takie, które były tradycyjnie stosowane w leczeniu chorób i urazów. Wiele z tych roślin zawiera składniki aktywne, które można wykorzystać do produkcji leków. Są to najczęściej rośliny lądowe, z których możliwe jest pobieranie tzw. surowców zielarskich, czyli czynnych substancji, które stosowane są w zielarstwie, a także w medycynie. Substancję otrzymuje się z korzeni, łodyg, liści, a także kwiatów. W wielu państwach, zielarstwo jest jeszcze bardziej powszechne, niż w Polsce. Większość z gatunków rosnących w Polsce (a jest ich ponad 400) to rośliny naczyniowe, niektóre z nich należą do paprotników, glonów i porostów.

Jakie rośliny lecznicze rosną w Polsce?

W Polsce rośnie wiele roślin leczniczych, a wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, przechodząc obok nich każdego dnia. Jakie rośliny lecznicze rosną w Polsce?

Rumianek

Rumianek jest ziołem uspokajającym, który może być pomocny w leczeniu niepokoju i bezsenności. Napar z rumianku to idealne lekarstwo na stan zapalny układu pokarmowego, a także pozwala zwalczyć zgagę i wzmaga apetyt. Może być pomocny przy leczeniu odleżyn.

Pokrzywa zwyczajna

Każdemu z nas kojarzy się z poparzeniem, lecz niewielu wie, że pokrzywa zwyczajna ma również właściwości lecznicze. Jest niezwykle przydatna przy problemach z drogami moczowymi i stanami zapalnymi przewodu pokarmowego. Pokrzywa jest również dobra na walkę z łupieżem i łojotokiem.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski rośnie praktycznie wszędzie. Praktycznie cały może być wykorzystany, od korzenia, przez liście, aż po kwiaty. Jest pomocny przy problemach z nerkami, a także wątrobą. Okłady z mniszka są pomocne podczas walki z kurzajkami, a także brodawkami.

Dziurawiec

Znaleźć go można w wielu miejscach w Polsce. Drobne żółte kwiaty pomagają z problemem związanym z wątrobą, układem moczowym i żołądkiem. Dziurawiec może być pomocny przy kamicy żółciowej, a okłady z niego są pomocne przy odmrożeniach, oparzeniach i wspomaga proces szybszego gojenia się ran.

Rośliny lecznicze do ogrodu

Wiele z roślin leczniczych posiada nie tylko właściwości lecznicze, ale także wyglądają bardzo ładnie. Kwiaty są często bardzo kolorowe, dlatego stworzyliśmy listę roślin leczniczych do ogrodu. Można je sadzić, jako element dekoracyjny, ale są one, także świetnym źródłem substancji zdrowotnych. Najpopularniejsze rośliny lecznicze do ogrodu to:

  • jeżówka purpurowa,
  • dziurawiec zwyczajny,
  • lawenda lekarska,
  • nagietek lekarski,
  • fiołek trójbarwny,
  • mięta pieprzowa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*