Przyprawy do leczo. Jak przyprawić leczo – narodowe danie Węgrów?

Przyprawy do lecza

Dzisiejsze leczo, które zna niemal każdy wywodzi się z węgierskiej kuchni. Nie jest to jednak bardzo stara potrawa. Węgrzy są z niej niesamowicie dumni. Jest uwielbiana przez masy ludzi, a co więcej króluje na stołach w pozostałych państwach europejskich. Nasza rodzima kuchnia jest tego doskonałym przykładem. Główne składniki tworzące leczo to pomidor, papryczka, a także kiełbasa. Nie możemy zapominać o przyprawach do lecza, które nadadzą mu doskonałego smaku. Do ogromnych zalet możemy zaliczyć to, że całe danie przyrządzamy w jednym garnku. Poza tym, składa się w większości z warzyw, które posiadają mało kalorii i pozytywnie wpływają na nasz organizm.

Leczo, przyprawy i Węgry – kilka słów

Posiłek ten jest bardzo prosty w wykonaniu. Pomimo tego, że wiele osób może myśleć, że to danie jest stare, to nie jest. Dlaczego? Podstawowymi składnikami są papryki i pomidory, te warzywa dotarły do Europy dopiero, po wielkich odkryciach geograficznych. To dopiero, wtedy na koniec średniowiecza, Krzysztof Kolumb i pozostali żeglarze przywieźli do Europy różne warzywa. Były to właśnie takie warzywa jak papryki, pomidory czy ziemniaki. Jednak, nie było tak, że danie od razu stało się narodową dumą. Musiało chwilę potrwać, ponieważ na samym początku renesansu nie było takiego połączenia: leczo, przyprawy i Węgry. Kilka słów pisali o tym zamożni Węgrzy, jednak były to dania przeznaczone dla bogatych, których było stać na wszystkie składniki. Dzisiejsza odmiana lecza to początek XX wieku, kiedy uprawa warzyw i dostęp do przypraw stał się łatwiejszy.

Jakie przyprawy do leczo?

Sama potrawa ma bardzo dużą ilość odmian. Niektórzy są fanami ostrzejszej wersji tego dania, kiedy pozostali wolą łagodną i bardziej aromatyczną odmianę. Jednak, bez papryki nie można w ogóle mówić o gotowaniu tego węgierskiego dania. A co poza papryką? Jakie przyprawy do leczo? Wracając jeszcze do papryki można stosować ostrą lub łagodną. Możemy oczywiście dodać jeszcze ostrzejsze odmiany papryki. Poza tym warto dodać zioła prowansalskie, które są niezwykle aromatyczną przyprawą. Poza tym, można dodać również czubrycę bułgarską. Poza tym warto również użyć innych przypraw ziołowych. Podobnie jak we włoskiej kuchni, warto użyć oregano i bazylii, które fantastycznie komponują się z pomidorami i papryką. Poza tym, niektórzy dodają również majeranek i tymianek, jednak jest to opcja dodatkowa.

A co poza przyprawami do leczo?

Poza głównymi składnikami nie możemy zapominać o jeszcze kilku ważnych dodatków. Zadbają one o wyrazisty smak dania, więc co poza przyprawami do lecza? Nie możemy zapomnieć o świeżym czosnku. Jest on niezwykle ważny, nada całemu daniu pikantności i wyrazistości. Polecane jest użycie świeżego czosnku, niż tego w formie przyprawy. Kucharze czasem również sięgają po malutkie ilości cukru, a także soku wyciśniętego z cytryny. Takie połączenie pozwala na połączenie dwóch skrajnych smaków i zachowanie balansu pomiędzy nimi. Poza tym, na popularności zyskuje dodanie do lecza cukinii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*