Dlaczego warto stosować naturalne zioła i przyprawy w kuchni?

Jak odpowiednio przechowywać przyprawy

Przyprawy goszczą w kuchniach świata od wielu setek lat. Każdy docenia ich wartość smakową, ale mało kto zdaje sobie sprawę jak wiele korzyści zdrowotnych niesie za sobą ich regularne spożywanie. Stanowią one prawdziwą skarbnicę antyoksydantów, które chronią organizm przed nadmiarem wolnych rodników. Dodatkowo poprawiają smak potraw i zwiększają różnorodność posiłków. Warto włączyć je do codziennej diety zarówno ze względu na ich ciekawe właściwości jak i ich niezastąpiony aromat.

Przyprawy pomagają zwalczyć infekcje i łagodzić ból

Najbardziej znaną przyprawą łagodzącą objawy infekcji i wzmacniającą odporność jest czosnek. Warzywo to zawdzięcza swoje właściwości wysokiej zawartości substancji jaką jest allicyna. To ona odpowiada za charakterystyczny smak, ale również wyrazisty aromat tych niewielkich ząbków. Czosnek może być pomocny w zwalczaniu infekcji bakteryjnych. Wpływa także korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia, ponieważ pomaga w utrzymaniu naturalnej elastyczności naczyń krwionośnych. Dodatkowo pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki lipidowej poprzez redukcję poziomu „złego” cholesterolu LDL.

Inną przyprawą o udowodnionych właściwościach przeciw infekcyjnych jest kurkuma. Posiada ona właściwości łagodzące ból, przez co polecana jest między innymi osobom z chorobami reumatycznymi. Dodatkowo może zmniejszać opuchliznę i łagodzić stany zapalne. Prawdopodobnie siła działania kurkumy jest porównywalna do klasycznych przeciwzapalnych preparatów farmaceutycznych dostępnych na rynku. 

Przyprawy usprawniają pracę mózgu

Wiele substancji aktywnych występujących w naturalnych ziołach i przyprawach posiada udokumentowany korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Udowodniono między innymi, że regularna suplementacja kurkuminy wpływa na poprawę pamięci, zmniejsza ubytki w mózgu związane z procesami starzenia się organizmu oraz poprawia nastrój. Działa również hamująco w schorzeniach takich jak depresja oraz choroba Alzheimera. Kurkumina może być również stosowana jako samodzielna przyprawa w proszku. Powszechnie używa się jej w kuchni azjatyckiej. Charakteryzuje się lekko ostrym smakiem oraz silną, pomarańczową barwą. 

Przyprawy pomagają w odchudzaniu

Osobom odchudzającym się poleca się szczególnie przyprawy ostre, które wpływają stymulująco na metabolizm organizmu. Do jednych z nich należy pieprz cayenne. Nadaje on potrawom wyrazistego, piekącego smaku, działając jednocześnie na redukcję apetytu i procesy spalania tkanki tłuszczowej. Za aromat i właściwości tej przyprawy odpowiada kapsaicyna zawarta również w papryczce chilli. Podobne, ale znacznie mniej nasilone działanie wykazuje zwyczajny pieprz czarny. Przemianę materii poprawia także imbir, cynamon oraz goździki.

Przyprawy poprawiają trawienie

Do przypraw wpływających korzystnie na perystaltykę jelit i wydzielanie soków trawiennych należą głównie zioła świeże i suszone. Są to między innymi bazylia, mięta, tymianek oraz szałwia. Najczęściej spożywane są one w postaci naparów, ale można stosować je także jako przyprawy do dań kuchni włoskiej lub polskiej. Do przypraw w proszku o podobnym zastosowaniu zalicza się natomiast cynamon, pieprz czarny oraz wiele razy wspominaną już kurkumę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*