Jakie przyprawy warto mieć zawsze w kuchni?

Jakie przyprawy warto mieć zawsze w kuchni
Jakie przyprawy warto mieć zawsze w kuchni

Każda przyprawa w kuchni to podstawowy element smacznych i zdrowych potraw. W połączeniu z bukietem innych przypraw zaspokaja zmysły smaku, a także dostarcza mikro i makroelementów, witamin oraz innych cennych związków odżywczych. Wspomaga trawienie pokarmów, chroni przed wzdęciami i pozostałymi niepożądanymi sytuacjami związanymi z trawieniem. Ma także właściwości lecznicze. Szanujący się kucharz dba o to, by w jego kuchni znalazło się jak najwięcej wartościowych przypraw. Umie z nich wydobyć smak, aromat i zadbać o zdrowie konsumentów.

Niezbędne przyprawy kuchenne 

Dobry kucharz zawsze operuje wieloma przyprawami. Jako niezbędnik w jego kuchni to takie przyprawy, które pozwalają pokarmom łatwiej się trawić. Używa zatem majeranku, bazylii, kminku. Dodaje ich do potraw z fasoli, kapusty, tłustych mięs. Posiłek staje się lżejszy do strawienia. Pokarm krócej zalega w żołądku. W ten sposób kucharz unika u swych konsumentów wzdęć i uczucia ciężkości po spożyciu serwowanych dań.

Do pobudzenia pracy żołądka i jelit mistrz kuchni stosuje pikantne przyprawy (pieprz, chili, czarnuszkę). Pieprz może być ziołowy oraz kolorowy. Najbardziej pikantny to pieprz czarny. Dobrze jest go łączyć z kurkumą i imbirem. Chili to suszona i zmielona ostra papryczka, inaczej pieprz cayenne. Użyta do potraw rozgrzewa organizm (tak jak powyższe ostre przyprawy), dlatego warta jest stosowania w okresie chłodnych i zimowych dni. Jest jednak przyprawą „rozleniwiającą”, czyli dobrze jest dodać ją do kolacji.

Z ziołowych przypraw najbardziej uniwersalną do dań głównych jest majeranek. Idealnie smakują z nim zarówno gotowane ziemniaki, jak i kapusta, fasola, czy wszelkie zupy. Świeża bazylia doskonale komponuje się w sałatkach warzywnych z dodatkiem jabłka oraz w zupie pomidorowej i wiosennej. Suszona zaś nadaje się np. do ogórkowej i kapuśniaku, a także wszelkich dań mięsnych.

Przyprawy pobudzające wydzielanie soku trawiennego

Przyprawy zwiększające wydzielanie soku żołądkowego mają niemały wpływ na to, by pokarm został prawidłowo przetrawiony. Odpowiednia ilość kwasu żołądkowego pozwala zapobiegać chorobie wrzodowej żołądka. Zbyt małe zakwaszenie żołądka prowadzi do wyjaławiania błony śluzowej tego narządu. Objawem jest przedostawanie się do przełyku kwaśnej treści z żołądka (odbijanie, nadkwaśność).

Dlatego osoba odpowiedzialna za żywienie rodziny lub innych konsumentów ma w swej szafce tymianek, rozmaryn, koper ogrodowy, czosnek, lubczyk. To tylko niektóre przyprawy, które pobudzają ścianki żołądka do produkcji płynów trawiących, czyli kwasu żołądkowego. Warta uwagi jest także kolendra siewna, estragon i owoc jałowca. 

Kobieta karmiąca i przyprawy

Lekarz ginekolog zaleca kobietom karmiącym spożywać potrawy z takimi przyprawami jak kminek zwyczajny, koper ogrodowy i włoski oraz anyż biedrzeniec. Każda z tych przypraw może być zaparzona wrzątkiem jako napar herbaciany do picia. Pobudza bowiem produkcję mleka w gruczołach sutkowych. Dzięki temu mama jest w stanie wykarmić nawet dwoje niemowląt jednocześnie.

Jeżeli kobieta karmi piersią, musi wystrzegać się ostrych przypraw (pieprzu, chili), soli oraz mieszanek przyprawowych. Powinna unikać także dań przyprawionych tzw. kostkami bulionowymi. Najlepsze doprawianie dań dla mamy karmiącej to przyprawy ziołowe, jak np. majeranek, bazylia, koperek suszony i świeży, natka pietruszki i inne łagodne przyprawy wspomagające trawienie.

Suszony czosnek i cebula mają słabszy aromat, chociaż i tak mogą zniechęcać malca do ssania piersi, aczkolwiek niekoniecznie. Karmiąca mama winna sprawdzić indywidualnie, ponieważ jeżeli niemowlę chętnie pije mleko z piersi matki, która spożywa czosnek lub cebulę, warto nadal te przyprawy stosować z korzyścią dla mamy i dziecka.

Jakie przyprawy powinny pojawić się w kuchni każdej gospodyni?

Jeżeli gospodyni (lub gospodarz) zajmuje się żywieniem rodziny, musi znać podstawowe przyprawy, które winny zawsze być w jej kuchni. Do podstawowych należą:

  • majeranek
  • kurkuma
  • imbir
  • szałwia lekarska
  • bazylia pospolita
  • estragon
  • kolendra siewna
  • tymianek pospolity
  • rozmaryn lekarski
  • kminek
  • koper ogrodowy
  • pieprz
  • sól (opcjonalnie).

Po skompletowaniu tych przypraw gospodyni może dołożyć inne, dosyć popularne przyprawy, które dodają potrawom smaku ostrości lub łagodności. Niemniej powyższe wymienione przyprawy to niezbędny zestaw przypraw. W jego składzie znajdują się również pospolite zioła, które gospodyni może uprawiać w doniczkach. Godna polecenia jest świeża bazylia ogrodowa, koperek i nać pietruszki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*